Nadal czeka nas bullrun Bitcoina? Podobieństwa do 2017 roku

5 069
Bitcoin od pewnego czasu zdaje się popadać w sen zimowy. Jego cena nie zachowuje się tak spektakularnie jak kilka miesięcy temu. Niektórzy twierdzą, że jest to zachowanie podobne do bullrun’u z 2017 roku. 

Średnie ruchome zapewniają wsparcie

Źródło: Tradingview

Portal cointelegraph powołuje się na podobieństwa i różnice w zachowaniu się BTC podczas ATH w 2017 roku oraz szczytu z czerwca 2019. Mogłoby się wydawać, że oba momenty mogą wyglądać “teoretycznie” podobnie, jednak istotne zmiany zobaczymy badając średnie ruchome z obu okresów. Czy wystarczy to jednak na nowy bullrun?

W przypadku 2019 roku, po przekroczeniu linii 100-tygodniowej średniej ruchomej, cena BTC nie spotkała się z tak dużą euforią, jak dwa lata temu. Pokazuje to, że często wskazywane porównania niekoniecznie są akuratne. W okresie 2016-2017 miały miejsce liczne paraboliczne ruchy, które kończyły się korektą. Tamten bullrun rozpoczął się wzrostami, które ostatecznie znalazły na pewien czas oparcie w poziomie 100-tygodniowej średniej ruchomej. Dopiero później nastąpiły gwałtowne wzrosty ceny – oznacza to, że obecnego stanu nie należy interpretować, jako końca wzrostów ceny BTC, a jedynie jako okres przejściowy.

Kolizja altcoinów

Źródło: Tradingview

Ostatnie miesiące były niezwykle destrukcyjne dla altów. Podczas gdy bitcoin zdobywał kolejne szczeble cenowe, inwestorzy pozostałych, mniejszych projektów, musieli cierpliwie obserwować spadek znaczenia ich inwestycji. To z kolei doprowadza do strachu przed ich zakupem. Sytuacja ta jednak miała już kiedyś miejsce w przeszłości.

W 2015 roku, kiedy BTC przesuwał się z $196 do $505 – altcoiny również nie radziły sobie dobrze. Zaczęły zyskiwać na wartości dopiero wtedy, gdy Bitcoin osiągnął najniższy poziom ceny po swoim parabolicznym wzroście (styczeń 2016).

Jeśli spojrzymy na na wykres dominacji altcoinów, łatwo zauważyć, że znajduje się on w najniższym od dwóch lat punkcie. Wskazuje to niezwykle silne tendencje sprzedażowe w tym sektorze. W tym miejscu warto przypomnieć, że w 2016 roku podobna sytuacja miała już miejsce. Dominacja altów spadła z 16% do 8%, aby potem rozpocząć dłuższy bullrun, prowadzony przez ETH.

Wychodzi na to, że Bitcoin potrzebuje fazy akumulacji, z której w późniejszym okresie skorzystają również altcoiny. Pytanie, czy będzie to wzrost tak silny, jak w 2017 roku?

Całkowita kapitalizacja bez BTC

Źródło: Tradingview

Całkowita kapitalizacja rynku z wyłączeniem BTC pokazuje ruch wzrost do poziomu $125 miliardów, który posłużył za wsparcie w 2018 roku. Zgodnei z przedstawionym wykresem, kapitalizacja w tym momencie testuje bardzo istotny poziom. Jeśli rynek skonsoliduje się w tych granicach – będzie dobrze!

Najprawdopodobniej doprowadzi to do zjawiska utworzenia się nowego “higher-low”, które doprowadzi do rozpoczęcia kolejnego cyklu. Obecnie jesteśmy jednak świadkami całkowitej rzezi.

Jak to będzie z tym BTC?

Najistotniejszym punktem cenowym w tym momencie wydaje się być $9800. Przebicie bądź odbicie się od tego punktu wyznaczy kierunek dalszego zachowania się ceny. Nie zmienia to faktu, że BTC ogólnie rzecz biorąc znajduje się w całkiem zdrowej kondycji. Jego zachowania dziś nie są tak nielogiczne jak kilka lat temu. Możemy więc nadal mieć nadzieję na bullrun.

Komentarze