Prawdziwa moc bitcoina | 2 miliardy dolarów przepływu dziennie

System elektronicznej gotówki peer-to-peer, jakim jest Bitcoin, po ponad 10 latach od powstania notuje średnio, dziennie 2 miliardy dolarów przepływu. Co jest więc prawdziwą mocą cyfrowego złota?

Moc bitcoina

Można by gdybać przez długi czas, na czym, tak naprawdę polega prawdziwa moc bitcoina. W czymże on jest lepszy od innych, tradycyjnych walut fiat? W końcu system bitcoina jest kosztowny, prowizje transakcyjne, marża górnicza jest zanadto wysoka, a czas dotarcia środków do wyznaczonego celu też nie jest taka, jaką byśmy sobie wymarzyli. Więc, co stanowi bitcoina tak potężnym narzędziem?

Bitcoinowi nie można zarzucić jednego: jest zdecentralizowany, funkcjonuje poza głównym systemem tradycyjnego światka finansowego. Mimo iż nadal wartościujemy wszystko poprzez pryzmat tego, co znamy, Bitcoin wyprzedza nasze przyzwyczajenia i sofizmaty, jest ponadczasowy.

Prawdziwa moc bitcoina polega więc na tym, że nie da się go zatrzymać. Nie istnieje “przycisk STOP”, jakaś centrala, człowiek, grupa osób, czy jednostka, która jest w stanie wyłączyć sieć bitcoina. Nawet gdyby ktoś bardzo chciał, prawdopodobieństwo takiego obrotu spraw jest tak nikłe, mówiąc delikatnie, jak po prostu niemożliwe.

2 miliardy dolarów przepływu

Dziś jednak, po zaledwie 10 latach od wydobycia pierwszego bitcoinowego bloku, przez sieć bitcoina przepływają ogromne sumy pieniędzy.

https://twitter.com/Rhythmtrader/status/1163411583051194368?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1163411583051194368&ref_url=https%3A%2F%2Fbitcoinist.com%2Fbitcoin-network-grows-with-2-billion-btc-moving-daily%2F

Sieć bitcoina, służąca wyłącznie, jako środek wymiany wartości, czy dóbr notuje dziś średnio, dziennie 2 miliardy dolarów przepływu. Żadna z tych setek tysięcy transakcji, zawierająca się w tej sumie, nie musi być weryfikowalna przez żaden bank, rząd, czy stronę trzecią.

Każdy może skorzystać z usług zdecentralizowanego systemu elektronicznej gotówki P2P, przeprowadzić bezpośrednią transakcję wymiany wartości, nie pytając nikogo o zdanie. Ot, prawdziwa moc bitcoina.

Co Wy z kolei uważacie za szczególną, niepodważalną zdolność, cechę bitcoina, czy innych walut cyfrowych? Podzielcie się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzach poniżej.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze