Mempool Bitcoina korkuje się na poziomie 125 000 transakcji

3 799

Podczas gdy liczba transakcji Bitcoin, które mogą zmieścić się w bloku, pozostaje taka sama, popyt w sieci prowadzi do wzrostu kosztów transakcji.

Liczba transakcji oczekujących na potwierdzenie w pamięci Bitcoin wzrosła dziś na krótko do wartości powyżej 125 000. Odpowiada to około 149 megabajtom danych czekających na dodanie do blockchaina, co wystarczy do wypełnienia co najmniej 107 nadchodzących bloków.

Chociaż wzrost był mniejszy niż ten, który 17 grudnia 2020 r. spowodował backlog w wymiarze ponad 143 000 transakcji, coraz bardziej zatłoczony mempool ośmiela krytyków Bitcoina do werbalnych ataków na sieć.

Czym jest mempool?

Mempool to swoisty bufor, powszechnie nazywany „obszarem oczekiwania” dla transakcji przychodzących przed ich potwierdzeniem, weryfikowanym niezależnie przez każdy węzeł podłączony do sieci.

Ostatni raz mempool Bitcoina spadł do zera 1 stycznia tego roku. Już wcześniej „czysty” mempool stał się dość rzadkim zjawiskiem.

mempool bitcoina
źródło: tutaj

Według trackerów statystyk sieci Bitcoin mempool.observer, obecnie zaleca się opłatę w wysokości co najmniej 93 sat / bajt, aby zapewnić uwzględnienie transakcji w nadchodzącym bloku. Przy cenie 46 280 USD za BTC i średniej 224 bajtów na transakcję, daje to opłatę transakcyjną w wysokości 9,63 USD.

Jeszcze dziś rano – według innych danych – zalecana opłata za włączenie transakcji do kolejnego bloku wzrosła do 141,9 sat / bajt.

Coraz więcej, coraz gęściej, ale…

8 lutego zebrano łącznie 84,72 BTC z opłat transakcyjnych, co odpowiada 2,05 mln USD w przychodach górników. Przez większość listopada i grudnia 2020 r. wysokość opłat transakcyjnych pozostawała na dość rozsądnym poziomie. Było tak nawet po gwałtownej hossie, która spowodowała, że cena BTC przekroczyła poprzednie, historyczne maksima.

Najważniejsze rozwiązanie do skalowania drugiej warstwy Bitcoina, Lightning Network (LN), również odnotowuje rekordowe wzrosty w liczbie uczestniczących węzłów i wartości łącznej pojemności BTC we wszystkich kanałach.

2 lutego OKEx ogłosiła plany integracji LN z procesami giełdy, co pozwoli zaoszczędzić pieniądze na opłatach transakcyjnych, a jednocześnie odciąży mempool.

Może Cię zainteresować:

Komentarze