Lightning Network notuje nowy rekord pojemności

4 765

Protokół płatności drugiej warstwy Bitcoin, Lightning Network, rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich kilku miesięcy jego wykorzystanie i pojemność znacząco się zwiększyła.

Lightning Network zostało zaproponowane w 2015 r. i uruchomione w wersji beta w 2018 r. Protokół umożliwia użytkownikom wysyłanie szybkich i tanich transakcji za pośrednictwem kanałów płatności. W przeciwieństwie do warstwy opartej bezpośrednio na Bitcoinie, transakcje lightning przetwarzane są „poza łańcuchem” (off-chain) za pomocą mechanizmu, który umożliwia węzłom śledzenie możliwych tras transakcji.

Firma Arcane Research opublikowała wczoraj raport, w którym zastanawia się, czy sieć oparta na Bitcoinie doświadczy podobnego wzrostu jak zdecentralizowane finanse w lipcu 2021 r. W tym okresie wybuchła mania i branża zaczęła interesować się DeFi.

Dane firmy badawczej wskazują, że Lightning Network zwiększyła swoją przepustowość z 1100 do 1200 w 39 dni. Kolejne 34 dni doprowadziły do wzrostu z 1200 do 1300 BTC, co poświadcza poniższy wykres:

lightning network
źródło: Arcane Research

W tej chwili Lightning Network Bitcoina ma pojemność około 1800 BTC. Protokołowi zajęło 5 dni, aby wzrosnąć z 1700 BTC do obecnych poziomów BTC o wartości około 60 milionów dolarów.

Na początku 2021 roku wskaźnik ten wynosił 1040 BTC. Daje to 70% wzrost w czasie krótszym niż sześć miesięcy. Dla porównania, sieci zajęło 3 lata, aby przejść od pojemności równej 0 do 1000 BTC.

W konsekwencji nastąpił wykładniczy wzrost liczby węzłów aktywowanych w sieci. Wskaźnik ten wynosi 22 705. Eksperci Arcane Research zwrócili uwagę, że tylko 12 079 działają jako aktywne kanały płatności.

„Szybki wzrost może być konsekwencją zwiększonego wykorzystania Lightning Network, która w ostatnich tygodniach odnotowała większą ekspozycję i popyt, a rząd Salwadoru uczynił bitcoin prawnym środkiem płatniczym.”

Bitcoin może przeskoczyć do głównego nurtu na barkach sieci Lightning?

Ten czynnik może być pierwszym krokiem dla BTC w celu dotarcia do szerszej bazy użytkowników. Inicjatywa Bitcoin Beach w Salwadorze pokazała, że ​​BTC może być wykorzystany w codziennym, tanim przypadku użycia.

Jak twierdzi były pracownik Google, Michael Levin w swoim artykule zatytułowanym „Lightning Network, Bitcoin’s Crossing the Chasm Superpower”, protokół płatności może napędzać nową falę adopcji BTC. Zgodnie z krzywą adopcji, bitcoin znajduje się w jej wczesnej fazie i musi wypełnić lukę między nią a wczesną większością (early majority).

bitcoin
źródło: Michael Levin

Użytkownicy z tej grupy są zwykle bardziej pragmatyczni i mają specyficzne potrzeby, które wymagają zastosowania zaspokajających je rozwiązań. Szybkie, tanie transakcje z Lightning Network mogą być idealnymi przypadkami użycia Bitcoina do stworzenia „przyczółka” w głównym nurcie. Levin napisałł:

„Dzięki Lightning Network i zmotywowanym jednostkom, sieć Bitcoin odblokowuje moc ludzkiej pomysłowości i opcjonalności w wyścigu do przeskoczenia przepaści [oznaczone na powyższym grafie jako chasm – przyp. red.].”

Może Cię zainteresować:

Komentarze