„Kup Bitcoin” po raz pierwszy bardziej popularne niż „Kup złoto”

Właśnie taki wniosek można wysnuć sprawdzając statystyki najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie – Google.com. Nie powinno to dziwić w okresie gdy Bitcoin ustanawia historyczne szczyty, a złoto od dłuższego czasu waha się „jedynie” o ok. $100. Jednakże zaczyna być widoczna tendencja wzrostowa na korzyść kryptowaluty.

Google.com jest najpopularniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Mało tego, pozostaje na pierwszym miejscu najczęściej odwiedzanych stron internetowych. To nic zaskakującego, jednak nie każdy wie, że można w niej sprawdzać pewne statystyki dotyczące wyszukiwań danej frazy wpisywanej przez użytkowników w pole wyszukiwania. Jest to bardzo przydatne i ciekawe narzędzie również w analizie rynku kryptowalut. Ten bowiem nieodzownie związany jest z emocjami i euforią jakie towarzyszą kolejnym rekordom cenowym. W praktyce odzwierciedla się to właśnie w większej ilości wyszukań danych fraz, np.: Bitcoin. Poniższa grafika rzecz jasna nie pokrywa się identycznie z wykresem ceny. Pokazuje jednak, że bańki bitcoinowe wiązały się właśnie ze wzrostem popularności i w konsekwencji napływem kapitału na rynek:

wykres logarytmiczny ceny Bitcoina; źródło: bitinfocharts.com

Będąc bardziej precyzyjnym wspomniane w tytule statystyki dotyczą angielskich fraz. Wydaje się to wręcz konieczne, by móc traktować je miarodajnie, wszak Polska niewiele znaczy na światowym rynku kryptowalut – a przynajmniej na razie. „buy Bitcoin” po raz pierwszy stało się częściej wyszukiwaną frazą niż „buy gold”. Wcześniej  można było zauważyć jedynie okresowe wzrosty częstszego wyszukiwania frazy „kup Bitcoin”, ale w dalszym ciągu to druga fraza była popularniejsza. Wzrosty te zresztą pokrywają się z okresami Bitcoinowych baniek.

Co ciekawe można zauważyć delikatny i systematyczny spadek popularności frazy „kup złoto”, a w przypadku „kup Bitcoin” przewidywany jest jeszcze większy wzrost. Nie trudno jednak zauważyć, że wzrost popularności Bitcoinowych fraz jest silnie związany ze wzrostem ceny, a takiego doświadczamy obecnie. Można więc przypuszczać, że w przypadku odwrócenia trendu „kup złoto” znów będzie bardziej popularne niż „kup Bitcoin”.  Z drugiej jednak strony, możemy też być własnie świadkami trwałej zamiany miejsc. Czy jest to informacja ważna? Wydaje się, że bezpośrednio nie ma wpływu na rynek kryptowalut. Jednak pokazuje, że złoto uważane za najbezpieczniejsze aktywo zaczyna ustępować Bitcoinowi pod względem popularności. To zaś najpewniej przełoży się na dalszą wycenę obu aktywów.

Zainteresowani mogą zacząć badać własne frazy wchodząc na trends.google.pl.

MW

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze