Jack Dorsey buduje sieć „Web5” opartą na Bitcoinie

Jack Dorsey buduje sieć „Web5” opartą na Bitcoinie, jednak rynek jest sceptyczny

Block Inc. chce całkowicie ominąć Web3 i skupić się na nowym, skoncentrowanym na Bitcoinie modelu zarządzania tożsamością.

TBD, spółka zależna Block Inc. , ogłosiła plany zbudowania nowej zdecentralizowanej sieci skupionej wokół Bitcoina (BTC), podkreślając przekonanie założyciela Jacka Dorseya, że ​​największa sieć blockchain odegra główną rolę w ewolucji Internetu.

Nowy projekt, nazwany został „Web5”, reprezentuje najnowsze skoncentrowane na Bitcoinie przedsięwzięcie, które Dorsey realizuje od czasu ustąpienia ze stanowiska dyrektora generalnego Twittera w listopadzie 2021 roku.

Podczas gdy Web3 skupiona jest na technologii blockchain i tokenizacji w celu decentralizacji Internetu, Web5 jest projektowany jako system oparty na tożsamości, który wykorzystuje tylko jeden blockchain: Bitcoina.

Użytkownik Twittera, Namcios, złamał koncepcję Web5 serią tweetów, w których opisał kilka komponentów oprogramowania współpracujących ze sobą, aby poprawić wrażenia użytkownika i umożliwić zdecentralizowane zarządzanie tożsamością.

Według Namcios, Web5 wykorzystuje ION, który opisują jako „otwartą, publiczną i niewymagającą zezwoleń sieć DID, która działa na szczycie łańcucha bloków Bitcoin”.

https://twitter.com/namcios/status/1535302090360250368?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1535302090360250368%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fjack-dorsey-is-building-web5-powered-by-bitcoin

Fundacja Web3 opisuje DID jako zdecentralizowane identyfikatory, które umożliwiają „sprawdzalną, zdecentralizowaną tożsamość cyfrową”.

Web5 jest zasadniczo zdecentralizowaną platformą internetową lub DWP, która pozwala programistom tworzyć zdecentralizowane aplikacje internetowe za pośrednictwem DID i zdecentralizowanych węzłów, zgodnie z prototypowymi dokumentami TBD. Web5 będzie również miał sieć monetarną skupioną wokół BTC, co odzwierciedla przekonanie Dorseya, że ​​zasób cyfrowy stanie się pewnego dnia natywną walutą Internetu.

Motywacja Dorseya do podążania za nowym modelem tworzenia stron internetowych może wynikać z jego przekonania, że ​​Web3 nigdy nie osiągnie prawdziwej decentralizacji. Dyrektor generalny Block publicznie skrytykował Web3 i społeczność kapitału wysokiego ryzyka, która wspiera jego rozwój. W grudniu 2021 r. Dorsey napisał na Twitterze, że osoby fizyczne nie są właścicielami Web3 — są nimi Ventures Capitals i partnerzy.

„Ostatecznie Web3 jest to scentralizowany podmiot z inną etykietą” – powiedział Dorsey.Propozycja Dorseya odnośnie utworzenia nowej sieci Web5, która pomija Web4 spotkała się z różnym odzewem społeczności. Oto kilka zabawnych komentarzy:

Niektórzy wprost wyśmiewają projekt Dorseya:

Jednak Jack Dorsey mocno broni swojego nowego projektu i znajduje cenne poparcie:

Będziemy obserwować rozwój sytuacji i z pewnością Was poinformujemy o postępach sieci Web5.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze