Historyczny zakład energii odnawialnej w Nowym Jorku potraja swoje zyski dzięki wydobyciu bitcoinów
Nowojorska elektrownia wodna Mechanicville – jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Stanach Zjednoczonych – jest teraz domem dla wydobycia bitcoinów.
Elektrownia jest własnością Albany Engineering Corp (AEC), która została poproszona o przywrócenie jej do dawnej sprawności przez National Grid w 1986 roku. Jim Besha Sr., dyrektor naczelny AEC, zauważył, że wydobycie kryptowalut oferuje zakładowi trzykrotność marży zysku dostępnej ze sprzedaży energii elektrycznej do sieci.
„Uważamy, że jest to najstarszy obiekt energii odnawialnej na świecie, który wciąż działa. Dzięki bitcoinowi możemy faktycznie zarobić więcej pieniędzy niż sprzedaż energii elektrycznej do National Grid”.
Besha zwrócił uwagę, że jest zadowolony z bieżącej sprzedaży BTC z wydobycia, wyrażając tym samym sceptycyzm odnośnie długoterminowego potencjału ceny kryptowaluty.
Pomimo wysokich zysków Besha ubolewa nad tym, że nie sprzedaje swojej energii elektrycznej do wykorzystania w sieci. Dekada sporów z National Grid sprawiła, że zaczął szukać alternatywnych źródeł przychodów.
Kiedy poproszono AEC o ponowne uruchomienie elektrowni, podpisano umowę z National Grid, gwarantującą, że będzie ona kupować energię od zakładu przez 40 lat po obniżonej cenie. Jednak po tym, jak AEC otrzymał licencję na niezależną działalność w 1993 roku, National Grid miała odstąpić od egzekwowania postanowień umowy, co doprowadziło do przedłużającej się batalii prawnej.
Po tym, jak obiekt poniósł znaczne szkody w wyniku powodzi, a następnie zapalił się generator, National Grid zgodziła się na rezygnację z usług elektrowni, poniesienie kosztów napraw i zakup energii elektrycznej od AEC po wartości rynkowej w 2003 roku. Mimo rezygnacji National Grid z upustu cenowego, zyski z wydobywania bitcoinów wciąż przewyższają to, co AEC mogłaby osiągnąć ze sprzedaży energii elektrycznej.
AEC nie jest bynajmniej pierwszą firmą, która zmieniła przeznaczenie swojego biznesu na generowanie kryptowalut.
W 2018 roku firma Biriver uruchomiła centrum danych w największej na świecie hucie aluminium na Syberii, zbudowanej przez ZSRR w latach 60. XX wieku. Obiekt, który jest obecnie wykorzystywany do wydobywania bitcoinów, znajduje się również w pobliżu dużej elektrowni wodnej.
W tym samym roku Coinmint ogłosił, że podpisał umowę dziesięcioletniej dzierżawy działki o powierzchni 526 ha w północnej części stanu Nowy Jork, (na której do końca 2019 roku działała huta aluminium), w celu hostowania koparek do wydobycia BTC.
wpis został opracowany na podstawie: link