Czy Bitcoin przetrwa recesję w gospodarce ?

Krach na rynku kryptowalut zmusił do powrotu do „rzeczywistej wartości ekonomicznej”. Czy w tej sytuacji Bitcoin może przetrwać recesję?

Po krótkim dotknięciu 17 000 USD w weekend, Bitcoin powrócił powyżej 20 000 USD. Ale czy perspektywy cenowe mogą się poprawić kiedy ekonomiści chórem zapowiadają recesję, a temat inflacji nadal dominuje w nagłówkach komentarzy ?

Dyrektor generalny Stablecorp, Alex McDougall uważa, że patrząc na prognozy cen na pozostałą część 2022 roku, inwestorzy muszą oddzielić punkt widzenia technologii kryptowalut od punktu ceny.

Aspekt technologiczny krypto sprawdzi się wyjątkowo dobrze w warunkach recesji. Zwłaszcza że, recesja jest zła i powoduje wahania zaufania. Nie wolno zapominać, że kryptowaluty narodziły się z krachu z 2008 r.” – powiedział.

Z drugiej strony McDougall nie oczekuje, że cena Bitcoina będzie sobie dobrze radziła w czasie recesji.

„Nie sądzę, żeby w czasie recesji doszło do ogromnego wzrostu sprzedaży detalicznej lub ucieczki do Bitcoina. Ale jednocześnie instytucje, które w końcu znalazły się na pokładzie, nie sprzedają” – powiedział.

Podczas stagflacji, okresu opisanego przez spowolnienie wzrostu i wysoką inflację, Bitcoin prawdopodobnie będzie się ulegał wahaniom w przedziale cenowym.

„Nie sądzę, aby całkowicie załamał się w czasie recesji. Zamiast tego ulegnie konsolidacji przed kolejną rundą wzrostów” – zauważył McDougall.

Jeśli jednak gospodarka USA wejdzie w okres stagflacji, któremu towarzyszyć będzie ciągła rotacja aktywów ryzyka, przestrzeń kryptograficzna może mocno ucierpieć, zauważył dyrektor generalny Stablecorp.

„Wszyscy biegali dookoła jak kurczaki z odciętymi głowami w ciągu ostatniego roku, goniąc złote monety spadające z nieba” – powiedział humorystycznie McDougall.

„Wahadło przesunęło się z powrotem do miejsca, w którym znajduje się prawdziwa fundamentalna wartość ekonomiczna, i zamiast budować skok kwantowy w przyszłości, wiele projektów i firm przestawia się”.

Dodał, że pomimo katastrofy wciąż jest wystarczająco dużo kapitału, aby przenieść projekty kryptograficzne o rzeczywistej wartości.

„Istnieją miliardy dolarów, które są przeznaczone na fundusze venture, ale mnóstwo z nich wróciło do punktu w którym koniecznym jest „wzięcie głębokiego oddechu i dokonanie z perspektywy oceny w jaki sposób blockchain faktycznie pomaga jaka jest podstawowa wartość tego, co jest budowane?

Jeśli chodzi o technologię, McDougall jest długoterminowym bykiem, ponieważ widzi, że w pewnym momencie wyprzedzi ona przyszłość finansów.

„Technologia i przyszłość należy do blockchain ponieważ już została ogólnie zaakceptowana przez świat i to się nie zmieni” – powiedział.

„Krypto to zupełnie inna propozycja wartości fundamentalnej niż akcje. Wszyscy rozumieją, jak wyceniamy akcje. Możemy się spierać, czy chodzi o stopę dyskontową, czy o prognozę bessy”.

W przestrzeni kryptograficznej w ostatnich miesiącach narracje często napędzają ceny.

A najnowszym trendem na rynku jest podwójna narracja o tym, że kryptowaluty są postrzegane jako akcje technologiczne, ale także jako aktywa pozwalające na zmniejszenie ryzyka i zabezpieczenie przed inflacją.

„Więc trzeba skończyć z tą szaloną zmiennością w oparciu o narrację” – powiedział McDougall.
„W branży tak nowatorskiej i opartej na narracji, jak zasoby cyfrowe, zawsze jest miejsce na więcej rozczarowań w perspektywie krótkoterminowej”.

Dodatkowa zmienność cen będzie trudna do przełknięcia dla branży kryptograficznej, ponieważ prawdopodobnie ujawni dalsze oznaki efektu domina po upadku stablecoina TerraUSD na początku maja. Podkreśli również wyzwania związane ze scentralizowanymi platformami pożyczkowymi i usługami płynnościowymi opartymi na Ethereum, zauważył McDougall.

„Za każdym razem, gdy zasoby cyfrowe się przemieszczają na wykresie cenowym, zazwyczaj poruszają się one znacząco w obu kierunkach, kiedy pojawiają się konkretne i ukierunkowane wydarzenia. Nie zmienia to poglądu o pozytywnej przyszłości i adopcji, która będzie rosła wykładniczo i zacznie tworzyć bardziej wydajny, przejrzysty i otwarty świat” – powiedział.

W przypadku Bitcoina McDougall wskazał, że jego narracja dotycząca waluty płatniczej jest skończona. Ale teza o wartości i Bitcoin jako kotwica dla całej branży dopiero się zaczyna.

Musisz go mieć w swoim portfolio” – dodał.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze