Co stałoby się z Bitcoinem, gdyby zabrakło Internetu?

Dostarczanie danych transakcji bitcoin górnikom wymaga wykorzystania urządzeń z dostępem do Internetu. Postrzegając BTC jako walutę cyfrową, nie możesz kupować, sprzedawać ani wymieniać bitcoinów bez dostępu do Internetu. W związku z tym nawet jeden dzień bez dostępu do sieci może kosztować kopalnie bitcoinów, giełdy i handlowców miliony dolarów.

Czego użytkownicy Bitcoin powinni się spodziewać, gdy Internet nie działa?

Wykorzystanie Internetu w transakcjach bitcoinowych ma kluczowe znaczenie. Jeśli Internet przestanie działać użytkownicy powinni być świadomi pewnych zdarzeń. Oto, co dzieje się z Bitcoinem, gdy internet przestaje działać.

Wyłączenie sieci

Sieć Bitcoin dystrybuuje transakcje w rejestrach na tysiącach komputerów w sieci. Oznacza to, że w przypadku awarii Internetu, komputery przestaną komunikować się ze sobą. Zatrzymanie nie wpłynęłoby jednak na zawartość rejestrów w blockchainie. Gdy dostęp do Internetu powróci, komputery zweryfikują kopie rejestru pod kątem spójności.

W przypadku odcięcia od Internetu, łańcuch bloków Bitcoina przestanie się synchronizować. Blockchain natychmiast przestanie rejestrować transakcje BTC, co doprowadziłoby do tymczasowej przerwy w przetwarzaniu transakcji. Działanie sieci zostałoby wznowione bez przeszkód, jeśli powróciłaby spójność transakcji. W przypadku niespójności, użytkownicy mogliby zaktualizować łańcuch bloków lub zrezygnować z korzystania z sieci.

Oczywistą konsekwencją faktu, że sieć nie działa, byłoby to, że użytkownicy nie byliby w stanie przeprowadzać transakcji bitcoinowych. W momencie, kiedy dostęp do Internetu zostałby przywrócony, sieć Bitcoin mogłaby bez przeszkód wznowić swoje działanie.

Problem osłabienia percepcji społecznej

Brak dostępu do Internetu mógłby również osłabić zaufanie użytkowników do Bitcoina jako niezawodnego store of value i środka wymiany wartości. Może to wynikać z ich niezdolności do wygodnego przeprowadzania transakcji. Jeśli shutdown potrwałby kilka godzin lub nawet dni, wiele osób bez wątpienia zaczęłoby tracić wiarę w sieć, co mogłoby znacząco wpłynąć na cenę BTC.

Podobnie jak internetowe platformy transakcyjne, które wykorzystują Internet do monitorowania działań tradingowych na swoich stronach, pomiaru rynku i interakcji z klientami, tak i bitcoinowi traderzy również potrzebują go do zapewnienia i ułatwienia sobie różnych podstawowych procesów e-commerce. Dlatego też niezaspokojenie tych potrzeb wpłynęłoby zapewne negatywnie na odbiór społeczny.

Bitcoin bez Internetu

Wielowymiarowy wpływ Internetu na Bitcoin nie podlega dyskusji. Ułatwia przepływ danych o transakcjach i interakcje między użytkownikami. Jest to podstawowe medium, który umożliwia wymianę bitcoinów przez granice państw. Internet daje bitcoinowi definicję waluty cyfrowej, umożliwiając użytkownikom wykorzystanie jej do handlu i środka zapłaty za towary i usługi.

Chociaż brak dostępu do Internetu znacznie ograniczyłby wysyłanie i odbieranie bitcoinów, transakcje nadal mogłyby odbywać się za pośrednictwem alternatyw offline. 37Coins zaproponowało w 2014 roku, aby do wymiany bitcoinów wykorzystywać usługi zewnętrznych dostawców portfeli SMS. Sprowadzało się to do przekazywania danych transakcyjnych za pośrednictwem wiadomości tekstowych do urządzenia z dostępem do Internetu.

Projekt Kryptoradio z Finlandii zbadał sposoby nadawania danych blockchain w standardzie DVB-T, który nie jest zależny od Internetu. Niektórzy eksperci wskazali również, że ułatwić korzystanie z bitcoinów bez Internetu mogą również satelity Blockstream. Aby móc odbierać sygnał tą drogą, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Co więcej, początkowa synchronizacja i tak musiałaby nastąpić przez Internet.

Alternatywę dla przetwarzania transakcji bitcoin bez dostępu do Internetu mogą również stanowić retransmisje Wi-Fi. Umożliwiło by to weryfikację łańcucha bloków offline i przesyłanie danych bitcoin w danym obszarze lub społeczności za pomocą jednego węzła.

Transakcje Bitcoin opierają się w dużej mierze na Internecie jako głównej drodze przekazywania danych górnikom. Nie oznacza to jednak, że jeśli Internet przestałby działać, ludzie przestaliby używać bitcoina. Jak widać, istnieją alternatywy, z których użytkownicy mogą skorzystać, aby przeprowadzać transakcje bitcoinowe w chwili, gdy nie ma dostępu do internetu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.