Co przed Bitcoinem? Pierwsze kryptowaluty powstały już w latach 90.

Wielu mówi, że Bitcoin nie jest może najlepszą kryptowaluta, ale za to pierwszą. Okazuje się jednak, że już kilkadziesiąt lat temu powstawały podobne projekty. Jednak dopiero Bitcoin pierwszy przebił się do powszechnej świadomości.

Przypomnieć pionierskie projekty postanowił ostatnio serwis themerkle.com. Jako pierwszy przywołuje powstały w 1990 roku Digicash. Stworzył go wynalazca, absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego David Chaum. Za pomocą protokołów kryptograficznych pozwalał on na niespotykaną do dziś anonimowość: użytkownik mógł przelewać i kontrolować swoje środki bez pozostawiania jakichkolwiek śladów czytelnych dla banków czy rządów. Niestety, w 1998 roku firma ogłosiła bankructwo. Digicash nigdy nie zyskał popularności, choć eksperci podkreślają, że był rewolucyjnym projektem, który wyprzedził swoją epokę.

Zdaje się, że w czasie, gdy przyszłość Digicash stawała się coraz bardziej niepewna, w koncepcie tym inspiracji poszukiwali autorzy kolejnych kryptowalut. Jedną z nich był Hashash, na tyle nowatorski, że niektóre z jego funkcji do dziś można znaleźć w algorytmie bitcoina. Co ciekawe, w momencie powstania w 1997 roku w założeniu miała być tylko wolną od spamu skrzynką mailową i narzędziem przeciwko pierwszym hakerom. Z czasem, gdy poczta e-mail zaczęła się popularyzować, Hashash coraz gorzej radził sobie z nawałem pracy a w końcu poległ w starciu z potężniejszą konkurencją.

Rok później pojawił się podobny projekt. B-Money doczekał się wersji pilotażowej, w której osoby ukrywające się pod cyfrowymi pseudonimami mogły przelewać środki za pomocą decentralizowanej sieci a nawet wysyłać polecenie przelewu bez żadnych pośredników. Twórca waluty, Wei Dai, jest autorem biblioteki Crypto++ i dwóch patentów na rzecz firmy Microsoft. Jego waluta jednak nigdy nie wyszła poza fazę wstępną. Jeszcze bliższy dzisiejszym kryptowalutom był upubliczniony kilka miesięcy później Bit Gold. Twórcy Nickowi Szabo wtedy nie udało się zainteresować całego świata swoim wynalazkiem. Jego nazwisko powróciło dziesięć lat później, gdy spekulowano, że to on stoi za tajemniczym twórcą Bitcoina.

Komentarze