CEO Man Group: Bitcoin jest jak bańka tulipanowa
Dyrektor generalny Man Group, Luke Ellis, powiedział Financial Times, że kryptowaluty są bezwartościowe, ale dają swoim posiadaczom niesamowite możliwości w kontekście tradingu.
Kryptowaluty jak tulipany?
Zgodnie z treścią wywiadu udostępnionego przez Financial Times, Ellis nie wierzy wewnętrzną wartość walut cyfrowych. Cały rynek kryptowalut wygląda dla niego niczym niesławna, tulipanowa euforia z XVII wieku.
Much of the crypto market action involves participants that doubt their ultimate utility, according to the chief executive of the world's largest listed hedge fund manager https://t.co/SSth2tF72n pic.twitter.com/g1U5K6G6yd
— Financial Times (@FinancialTimes) July 26, 2021
Ellis powiedział, że zdecydowana większość inwestorów zaangażowanych w rynki kryptowalut w pełni rozumie, że cyfrowe monety króla kryptowalut są bezwartościowe pod względem „ostatecznej” użyteczności.
Zarówno Ellis, jak i jego zespół przyznają, że kryptowaluty dają inwestorom lukratywne możliwości tradingowe, które wynikają z „dzikich” wahań cen aktywów cyfrowych.
A propos tradingu…
Man Group handluje między innymi kryptowalutami. Dobrze znana z rewolucyjnych badań w kontekście ilościowych modeli badania anomalii cenowych Man Group zdaje się nie tracić okazji do zarabiania na wahaniach cen krypto.
Kryptowaluty nie wyglądają dla Luke’a Ellisa jak pełnoprawny produkt inwestycyjny, który zapewnia inwestorom jakąkolwiek wartość. Jest zainteresowany blockchainem jako technologią, która może zwiększyć wydajność systemów płatności. Nie wpływa to jednak na wartość aktywów blockchain: dla dyrektora generalnego Man Group są one wyłącznie jako instrumenty tradingowe.
Bitcoin kontra tulipany
Bańka tulipanowa była krótką, ale intensywną bańką spekulacyjną na terenie dzisiejszej Holandii, która trwała tylko kilka miesięcy od końca 1636 do lutego 1637.
Choć wpłynęła tylko na niewielką część gospodarki, w szczytowym okresie bańki, pojedynczy funt tulipanowych cebulek kosztował 1500 guldenów. Była to, w przybliżeniu, równowartość czteroletniej pensji wykwalifikowanego stolarza. Implozja, która miała nieznane pochodzenie, spowodowała 90% spadek ceny.
Przeciwnicy bitcoina dość często porównują wzrosty na kryptowalucie z bańką tulipanową, argumentując, że „wewnętrzna wartość” tych dwóch aktywów praktycznie nie istnieje, a rynkiem rządzi wyłącznie spekulacja.
Może Cię zainteresować:
Od Redakcji
Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.