Bitcoin: wypuszczono pierwszy produkt oparty o Lightning Network

799

Lightning Labs wypuściło 15 marca pierwszy produkt oparty o Lightning Network, działający w głównej sieci Bitcoina (mainnet). Firma opisuje ten moment jako „ważny kamień milowy”.

Lightning Daemon (lnd) jest pierwszym oficjalnym produktem Lightning Labs działającym w oparciu o Lightning Network, w głównej sieci Bitcoina. Produkt ten, ma ułatwić deweloperom podłączenie się pod LN. Według opisu zawiera on odpowiednie zabezpieczenia i jest wystarczająco odporny na błędy dla „prawdziwego świata i prawdziwych pieniędzy”.

https://twitter.com/lightning/status/974299189076148224

Firma wypuściła produkt zaraz po ogłoszeniu zakończenia pierwszego etapu finansowania. Wsparcia w wysokości około 2,5 miliona dolarów udzieliły jedne z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata kryptowalut i nie tylko. Inwestorami są m.in. założyciel Square oraz Twittera Jack Dorsey, ale również twórca Litecoina Charlie Lee czy były COO w PayPal David Sacks. Zarówno twórca Litecoina jak i wielu innych „celebrytów” kryptowalutowych świętowało kolejny krok zbliżający właścicieli Bitcoinów do praktycznie darmowych i natychmiastowych transakcji.

https://twitter.com/litecoin/status/974307956668993537

Pomimo tego, że od grudnia 2017r. LN rozprzestrzenił się już na ponad 1000 węzłów i 2000 kanałów, wciąż jest krytykowany przez wiele osób. Ostatnie nowości związane z LN są krytykowane między innymi przez Petera Todda, czy twórcę Bitcoin.org – Cobra. Umieścili oni posty na Twitterze, w których wyrażają swoje obawy związane ze zbyt szybkim wypuszczaniu technologii bez przeprowadzenia odpowiednich testów.

Jak informuje Lightning Labs, wypuszczony właśnie produkt jest przeznaczony dla deweloperów przyszłych aplikacji opartych o Lightning Network, użytkowników posiadających wiedzę techniczną oraz prawdopodobnych operatorów węzłów.

„W tej wczesnej fazie Lightning Network, jesteśmy skupieni przede wszystkim na dostarczeniu infrastruktury oprogramowania niezbędnej do uruchomienia oraz służenia jako platforma dla przyszłych aplikacji, usług i firm”

O Lightning Network pisaliśmy już w Bithub.pl niejednokrotnie. W styczniu ukazały się dwa newsy mówiące o nowościach związanych z LN. Pierwszy z nich opisywał możliwość dokonywania płatności w oparciu o LN, które zaczął akceptować dostawca usług VPN – TorGuard. Drugi news dotyczył dokonanego już w pełni zakupu dokonanego Bitcoinem w oparciu o LN.

Komentarze