Bitcoin rośnie ponad 3 %, dolar amerykański słabnie w stosunku do euro a na giełdach świąteczny nastrój

Dolar amerykański słabnie w stosunku do euro, świąteczny i lekko optymistyczny nastrój na giełdach

W USA jest dzisiaj Independence Day – Dzień Niepodległości, wolny od pracy.

Euro i funt szterling wzrosły w poniedziałek w stosunku do dolara podczas spokojnej sesji giełdowej w okresie świątecznym w USA. Należy odnotować, że globalny sentyment do ryzyka poprawił się.

Ponieważ rynki amerykańskie są zamknięte w Dzień Niepodległości, inwestorzy na pozostałych rynkach spodziewali się lekkiego dnia handlowego, a główne waluty zyskały nieco na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego, który w piątek osiągnął dwutygodniowe maksimum.

Euro wzrosło o 0,3% do 1,0457 USD, ale utrzymało się nieznacznie powyżej pięcioletniego minimum, które wyniosło 1,0349 USD. Podczas gdy funt szterling wzrósł o 0,5% do 1,2155 USD po osiągnięciu w piątek najniższego od dwóch tygodni poziomu 1,1976 USD.

„Spokojny handel na początku tygodnia oznacza osłabienie dolara amerykańskiego w stosunku do większości głównych walut, ponieważ odwraca piątkowe zyski, ignorując skromny ton ryzyka na rynkach” – powiedział Shaun Osborne, główny strateg walutowy w Scotiabank.

Raport o tym, że Biały Dom ogłosi złagodzenie niektórych chińskich ceł jeszcze w tym tygodniu w celu stłumienia podwyższonej inflacji, pomogły zaszczepić nieco optymizmu na rynkach, „dając walutom dodatkowy impuls w stosunku do dolara amerykańskiego” – dodał Osborne.

Dolar australijski i nowozelandzki, a także korona szwedzka, wzrosły w poniedziałek po osiągnięciu dwuletniego minimum w piątek.

Jednak w obliczu obaw o globalną recesję euro pozostało blisko najniższego poziomu od pięciu lat w stosunku do bezpiecznego dolara.

Wojna na Ukrainie i jej skutki gospodarcze, w szczególności gwałtownie rosnąca inflacja żywności i energii, były główną przeszkodą dla euro, które w tym roku osłabiło się o 8% w stosunku do dolara. Różnica między reakcją Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej USA na wyższą inflację również zaważyła na euro.

Piątkowe dane pokazały, że inflacja w strefie euro wzrosła do kolejnego rekordu, zwiększając argumenty EBC za podniesieniem stóp procentowych w tym miesiącu po raz pierwszy od dekady.

Jeremy Stretch, szef strategii walutowej G10 w CIBC, powiedział, że spodziewa się utrzymania niekorzystnych warunków dla euro, ponieważ EBC ma podnieść stopy procentowe 21 lipca o „zaledwie 25 punktów bazowych”.

„Działania EBC pozostają umiarkowane w porównaniu z podwyżką Fed o 75 punktów bazowych” – powiedział.

„Poza dyskusją na temat polityki pieniężnej EBC, główna zmienna ryzyka Unii Europejskiej dotyczy sektora energetycznego”.

Popyt na bezpieczną przystań utrzymywał dolara na wysokim poziomie, nawet jeśli rynki ograniczyły część swoich oczekiwań dotyczących podwyżek stóp procentowych w USA. Rynek daje około 85% szans na kolejną podwyżkę o 75 punktów bazowych w tym miesiącu i na stopy procentowe od 3,25% do 3,5% do końca roku – przed cięciami w 2023 roku.

Indeks dolara amerykańskiego spadł o 0,15% do 104,9, niewiele poniżej szczytu z ostatnich dwóch dekad, który wynosił 105,790 w zeszłym miesiącu.

Patrząc w przyszłość do końca tygodnia, inwestorzy oczekują na publikację protokołu ze środowego posiedzenia Fed z zeszłego miesiąca oraz danych o zatrudnieniu w USA w piątek.

Bank centralny Australii spotka się we wtorek, a rynki wyceniły podwyżkę stóp procentowych o 40 punktów bazowych (pb).

Na chwilę pisania tego artykułu kurs Bitcoina rośnie ponad 3 % i znajduje się tuż pod poziomem 20 000 $.

Z technicznego punktu widzenia jest szansa na powtórne wyjście ponad poziom 20 000$ tym bardziej, że wielu szortuje a jeszcze więcej pisze o najbliższych, panicznych spadkach. Dlatego mogą znaleźć się amatorzy na kasę niedźwiedzi. Już nie raz tak bywało i trochę zbyt długo nie było obserwowane. Ja czekam na niespodziewany ruch do góry 🙂

Może Cię zainteresuje:

Komentarze