Bitcoin przekracza $4000 – najdroższy w historii

Obserwowanie Bitcoina potrafi dostarczyć emocji, jednak jeszcze bardziej cieszą się osoby, które w niego zainwestowały. Bitcoin przekracza historyczny poziom $4000 – najwyższa cena w historii wynosi obecnie $4190 na giełdzie Bitfinex oraz Bitstamp. Na polskich giełdach Bitcoin osiągnął 15 300 zł.

Cena Bitcoina w ciągu ostatniego tygodnia rośnie pewnie i zdecydowanie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż rośnie bardzo szybko – w ciągu zaledwie tygodnia kurs Bitcoina wzrósł o $1000! To naprawdę dużo, a przy obecnym tempie wzrostów inwestorzy nie świętują, lecz już zwracają swój wzrok w stronę poziomu $5000. Czy jednak cena Bitcoina faktycznie może tyle wynieść? Patrząc z perspektywy krótkoterminowej jak najbardziej. Poziom $4000 to psychologiczny poziom, jednak $5000 to poziom „jeszcze ładniejszy” postrzegany jako połowa drogi do $10,000.

Jak wygląda sytuacja na giełdach? Obecne ATH – all time high (z ang. historycznie największa cena) wynosi $4190. Co ciekawe, poziom ten został ustanowiony na dwóch największych giełdach jednocześnie – Bitfinex i Bitstamp. Zwykle to ta pierwsza osiągała delikatnie wyższe ceny. W Chinach z kolei najwyższy poziom na giełdzie OKCoin wynosi obecnie 27998 CNY, co jak się okazuje po przeliczeniu na dolary da nam nawet więcej niż ATH zachodnie – $4201. Jak chodzi o polskie giełdy to największa cena została osiągnięta na Bitbay i wynosi 15300 zł. Bitmarket osiągnął rezultat 15168 zł, zaś obecne ceny wynoszą ok. 14 600 zł.

bitcoin ath
Kapitalizacja całego rynku wg coinmarketcap.com

Ciekawie wygląda również sytuacja na rynku kryptowalut. Kapitalizacja całego rynku rośnie, choć na ekranach wielu giełd notujących kryptowaluty można spotkać czerwone kolory. To nie powinno być zaskoczeniem – rosnący Bitcoin zwykle oznacza spadające altcoiny. Inwestorzy porzucają mniej popularne monety na rzecz pewniejszego Bitcoina. Sytuacja ta nie powinna jednak trwać długo, gdyż po pewnym czasie przychodzi refleksja, iż to Bitcoin jest za drogi, a altcoiny są stosunkowo tanie. Wkrótce, więc możemy być świadkami powtórki sytuacji z wiosny, gdzie zarówno Bitcoin jak i altcoiny notowały wzrosty. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut wynosi blisko $136 mld, zaś samego Bitcoina aż $63,5 mld. Tym samym Bitcoin odpowiada za 49,7% wartości rynku i jak informowaliśmy wcześniej jest na drodze do odzyskania dominacji rynkowej.

bitcoin ath
Top 15 kapitalizacji kryptowalut wg coinmarketcap.com

MW.

 

Komentarze