Bitcoin pod największą presją w historii. Stawka to ponad miliard USD

8 308

Rajd cenowy Bitcoina, który mogliśmy obserwować na początku roku, ostatnimi czasy wyhamował. Granica 10 000 USD wydaje się być nie do przejścia. Najpopularniejsza kryptowaluta od dłuższego czasu nie może na stałe pokonać tego magicznego oporu.

Brakuje paliwa?

Co ciekawe, 3 lata temu kiedy Bitcoin zbliżał się do 10 000 USD, większość rynku również zakładała, że będzie to ciężki orzech do zgryzienia, aby się przez nie przebić. Tamtym razem jednak Bitcoin przeleciał przez tą okrągłą wartość niczym rakieta. Dzisiaj tego rakietowego paliwa najwidoczniej brakuje.

Cena Bitcoina od TradingView

Co się dzieje?

Wygaśnięcie zbliżających się opcji na Bitcoinie może wywołać wahanie cen. W przeszłości już obserwowaliśmy, że w momencie wygasania opcji na najpopularniejszej kryptowalucie, rynek i cena gwałtownie szły do góry.  A warto także przypomnieć, że ostatnimi czasy otwarty rynek zainteresowania Bitcoinem znacznie się powiększył. Wzrósł on do 1.3 miliarda USD, czyli dwukrotnie więcej niż kilka miesięcy temu, wynika z danych Skew, firmy zajmującej się analizą rynku kryptowalut.

Deribit, panamska giełda instrumentów pochodnych, stanowi 77% rynku opcji Bitcoina. Z drugiej strony rynki regulowane CME i LedgerX zyskały również na popularności. Widać trend, w którym użytkownicy wolą kierować się w stronę regulowanych podmiotów.

W którą stronę?

Podział na opcje call i put (wzrost i spadek) jest obecnie dość neutralny, chociaż większość kontraktów CME dotyczy Bitcoina po cenie wyższej niż obecna – 75% kontraktów CME zakłada cenę 11 000 USD lub wyższej. Chris Thomas, szef ds. Aktywów cyfrowych w Swissquote Bank, komentuje obecną sytuację:

Kluczową rzeczą do obserwacji w ciągu najbliższych kilku tygodni jest wyprzedaż akcji związaną z Covid-19. Jeśli rynki zareagują bardzo negatywnie na wzrost liczby przypadków Covid-19, możemy spotkać się z większą paniką, która może również obniżyć notowania Bitcoina. Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia przecież w marcu tego roku.

Miliard dolarów w grze

Oprócz wpływu koronawirsua i ruchów rynków finansowych, na Bitcoina również naciska ogromna wartość opcji, jakie są aktualnie na nim zawarte. Mowa tutaj o ponad 100 tys. BTC, co przeliczając po dzisiejszych cenach daje wartość ponad miliarda USD!

Forbes

Najpopularniejsza kryptowaluta nigdy nie znalazła się pod tak dużą presją rynku finansowego jak teraz. Szykują się arcyciekawe czasy!

Finansowy Krytyk

Komentarze