Bitcoin: Opłaty za wypłacanie BTC coraz niższe

611

Bitcoin to piękny projekt i zarazem ideologia przyszłości, ale posiada również swoje wady. Prawdopodobnie największą jego wadą są wysokie opłaty transakcyjne w sieci. Poprzez zaadaptowanie SegWit, w ostatnich dniach czołowe giełdy kryptowalut znacznie obniżyły koszty wypłat BTC. Platformy takie jak Bitfinex, Binance czy Kraken obcięły opłaty do aż 50%.

Wszystko to za sprawą zaadaptowania przez giełdy SegWitu. SegWit to proces zwiększania limitów wielkości bloków poprzez oddzielanie podpisanych danych od danych transakcyjnych w operacjach Bitcoina. Oprócz zwiększania wydajności, SegWit skutecznie naprawia ciągliwość transakcji przed potencjalnym atakiem opartym na modyfikacji określonego wcześniej ID transakcji (przed potwierdzeniem z sieci). SegWit kładzie również fundament pod przyszłe działania związane z rozwojem Bitcoina, w tym wdrożenie Lightning Network, co pozwoli sieci przetwarzać miliony transakcji na sekundę.

Bitcoin, jak to wygląda w rzeczywistości?

SegWit, czyli Segregated Witness to rozwiązanie zaproponowane przez developerów Bitcoin Core, a Lighting Network to projekt, który działa poza blockchainem, jest dodatkiem do sieci Bitcoin, używającej określonych czasowo kontraktów na umówioną kwotę co zapobiega oszustwom, ponieważ suma środków musi się zgadzać na początku podczas zamrażania i na końcu podczas zamykania kanału płatności.

Kraken obniża fee o 50%, co powoduje redukcję opłat Bitcoina podczas wypłat do 0.0005 BTC oraz Bitcoin Cash do 0.0001 BCH.

źródło: https://twitter.com/krakenfx

Bitfinex do tej pory zmniejszyło opłaty o 33.3% z przewidywanych 50%. Aktualnie opłaty wynoszą 0.0004 BTC.

źródło: https://twitter.com/bitfinex

Binance zredukowało opłaty o 50%. Aktualnie za wypłacenie środków poniesiemy opłatę w postaci 0.0005 BTC.

źródło: https://twitter.com/binance_2017

Warto zaznaczyć, że wszystkie powyższe giełdy operują ogromnym wolumenem Bitcoina. Bitfinex jak i Binance znajdują się w top3 pod względem obrotu Bitcoinem w ciągu doby. Kraken natomiast mieści się w top15 pod względem dziennego obrotu. Zmniejszenie opłat przez tak wielkie platformy zwiększy zainteresowanie transakcjami BTC. Tak więc widać jak istotną rolę odgrywa SegWit i Lighting Network w kreowaniu przyszłości Bitcoina. Jeśli transakcje oparte o Bitcoin mają w przyszłości przynosić zyski i usprawnić dzisiejszy system finansowy, to Lighting Network jak i SegWit muszą odnieść doniosły sukces, a płatność za legendarną pizze za Bitcoiny będzie całkowicie realne.

Komentarze