Bitcoin: Nowe ATH $8000

Bitcoin przekroczył $8000 i tym samym ustanowił kolejny rekord cenowy w swojej historii. Nowe ATH wynosi $8020 na giełdzie Bitfinex. Przekroczony został także rekord kapitalizacji całego rynku, który wynosi obecnie blisko $230 mld. Magiczna granica $10 000 dolarów, która jeszcze na początku roku była przez wielu zbywana kpiną, dzisiaj staje się bardzo realna. Wystarczy wzrost o 25%, by Bitcoin zanotował pierwszy pięciocyfrowy wynik. 

$8000 zostało jako pierwsze przekroczone na giełdzie Bitfinex. ATH w chwili pisania artykułu wynosi $8020. Inna duża giełda Bitstamp nie przekroczyła jeszcze tego poziomu, zatrzymując się na $7977. Znamienny jest fakt, że jeszcze 5 dni temu cena spadła poniżej $6000 i wydawało się nieuniknionym przebicie $5000. Tymczasem Bitcoin znowu zaskakuje i po korekcie w długim interwale czasowym coraz śmielej wspina się w stronę pięciocyfrowych wyników. Można nawet dostrzec pewien schemat: po kilku zielonych świeczkach w skali tygodniowej następują 2-3 czerwone, a następnie wzrosty są dalej kontynuowane.

Bitcoin 8000
źródło: bitcoinwisdom.com

Czy i tym razem będziemy świadkami podobnej sytuacji? Jeżeli schemat miałby się powtórzyć to prawdopodobnie korekta przyjdzie po przebiciu właśnie $10 000. Tutaj jednak nic nie jest pewnego, poza emocjami. Teoretycznie jest miejsce dla dalszych wzrostów – ostatnia korekta „schłodziła” trochę wskaźnik RSI. Wciąż jednak jest on bardzo wysoko i tym samym sygnalizuje wykupienie, a nie wyprzedanie rynku. Skoro zatem wszyscy kupili to komu będzie można sprzedać z zyskiem? Całkiem prawdopodobne, że nowym inwestorom, którzy zapewne wejdą w rynek jeżeli światowe media podawać będą informację o przebiciu $10 000. Nie dzielmy jednak skóry na niedźwiedziu i poczekajmy na rozwój wydarzeń.

Jeżeli chodzi o pozostałe rynki to rzecz jasna trzeba spojrzeć na Japonię, która obecnie dominuje w wymianie Bitcoina. Na japońskiej giełdzie Bitflyer nie doszło jeszcze do przekroczenia $8000, ale przebito 900 000 JPY – co również pozostaje pewnym symbolem. Zapewne jednak dużo większą uwagę w tamtejszych mediach przyciągnęłoby przebicie okrągłego miliona jenów japońskich. Polskie ATH wynosi jak na razie 28 433 PLN na giełdzie Bitbay. Na Abucoins.pl osiągnięto niewiele mniejszą cenę 28 309 PLN. Coraz bliżej zatem do poziomu 30 000 PLN. Czyżby Bitcoin miał sprawić niespodziankę przed nadchodzącym czarnym piątkiem i późniejszymi świętami i pozwolił na więcej prezentów?

MW

Komentarze