Bitcoin najbardziej designerskim produktem naszych czasów, w jednym szeregu z iPhonem

2 132
Bitcoin znalazł się na liście 100 najlepiej zaprojektowanych „produktów” naszych czasów. Zestawienie obejmuje projekty, które zmieniły nasze życie – ulepszyły je i ułatwiły.

W 1959 roku Fortune we współpracy z Instytutem Designu z Illinois opublikował listę 100 najlepiej zaprojektowanych produktów. Znalazła się na niej maszyna do pisania, samochód, różnego rodzaju krzesła, telefon czy patelnia. O znalezieniu się danego produktu na liście decydowała grupa najlepszych projektantów, architektów i nauczycieli tychże dyscyplin tamtejszych czasów. Z okazji 60-lecia, eksperyment powtórzono w roku 2019, a kilka dni temu opublikowano wyniki.

Po ponad roku opracowywania materiału i współpracy z najbardziej renomowanymi designerami, edukatorami, influencerami i freelancerami dzisiejszych czasów powstała XXI-wieczna setka. Celem rankingu było nie tylko wskazanie najbardziej stylowego projektu, ale także ikony designu “naszych czasów” – „produktu”, który sprawił, że nasze życie stało się prostsze i lepsze. Co więcej, wybór był o tyle trudniejszy, o ile w grę weszły tym razem komputeryzacja, oprogramowanie, czy aplikacje internetowe.

Na pierwszym miejscu znalazł się iPhone. Zresztą aż siedem produktów z całej setki pochodzi ze stajni projektowej firmy Apple. Na liście znajdziemy również wyszukiwarkę Google, walkmana Sony, Ubera, Netflixa, Facebooka, WeChata, tęczową flagę LGBTQ+, buty Nike, drony, tampony i Bitcoina.

Bitcoin uplasował się dopiero na 90. miejscu, co wcale nie umniejsza jego znaczenia. Lista zawiera zaledwie 100 produktów rozwiązań wśród milionów, które zaprojektowano. David Kelley, założyciel firmy IDEO zajmującej się designem, mówi tak:

Bitcoin nie został wynaleziony, on został zaprojektowany, tak żeby motywować ludzi – deweloperów, inwestorów, biznesmenów i górników – ku szerzeniu jego adopcji. To nowa cyfrowa waluta, bez centralnego emitenta, czy organu nadzorczego. Od momentu powstania ponad 10 lat temu, jego wartość wynosi teraz blisko 200 miliardów dolarów i jest używany przez miliony ludzi na całym świecie. Nie sądzę, aby jakikolwiek produkt w historii świata został tak skutecznie zainicjowany.

A co według Was jest produktem „naszych czasów”, który zmienił nasze życie na dobre?

Komentarze