Bitcoin: Lightning Network nie działa prawidłowo

źródło: pixabay.com
3 820

Bitcoin ma problem z Lightning Network

Lightning Network czyli rozwiązanie polegające na tworzeniu prywatnych kanałów płatności w kryptowalucie Bitcoin niestety nie spisuje się tak jak powinno. Taki wniosek nasuwa się po niedawno opublikowanym raporcie firmy badającej kryptowaluty Diar. Można tam dojść do zaskakujących informacji. Sieć LN zapewnia 100% skuteczność realizacji płatności dla transakcji o wartości 0,03 $. Im większa wartość, tym gorzej. 51% skuteczność miały transakcje na sumę około 5$ a przy równych lub powyżej 306$, szanse malały do 1%! Badania tej firmy stwierdziły, że pomimo coraz większej liczby kanałów Lightning Network, wydajność nie wzrasta. Dane zostały pozyskane z portalu Reddit od użytkownika YeOldDoc. Ilość kanałów na obecną chwile wynosi trochę powyżej 5 tys. Poniższe wykresy pokazują procentową skuteczność zależną od wartości transakcji:

Źródło: https://diar.co/volume-2-issue-25/

Jednak są szanse, żeby powyższa sytuacja się poprawiła. Obecnie trwają pracę nad wprowadzeniem Atomic Multipath Payment (AMP) co spowoduje rozbicie jednej dużej transakcji na wiele mniejszych a potem ich scalenie. Raport pokazuje też problem węzłów w sieci Lightning Network, gdzie 10 największych skupia ponad 50% przepustowości sieci. Duże węzły stanowią również rodzaj pośrednika, który może podlegać w przyszłości regulacjom związanych chociażby z procedurami KYC. Jak stwierdził w styczniu tego roku znany ekspert Andreas Antonopoulos:

„Nie sądzę, żeby Coinbase uruchomił Lightning Network i myślę, że istnieje wiele powodów, dla których nie zobaczymy regulowanych giełd, które uruchamiają Huby w Lightning Network. Mają oni bazę klientów z procedury KYC, która może być jedną ze stron połączenia, ale jeśli otrzymają płatność, która trafi do tego klienta za pośrednictwem Lightning Network, nie mają pojęcia, czy ten klient jest ostatecznym miejscem docelowym transferu. „

Czy zatem mamy do czynienia z poważnym problemem Lightning Network? Brak odpowiedniej przepustowości tej sieci może być szkodliwy dla samego Bitcoina? Zapraszamy do dyskusji. Będziemy dalej informować o rozwoju Lightning Network.

Komentarze