„Bitcoin po $100 000 jest realny w ciągu 5 lat” – twierdzi współzałożyciel Bitmain

Okres hossy na rynku kryptowalut zawsze obfituje różnymi optymistycznymi prognozami – analogicznie w trakcie bessy jest bardziej złowieszczo. Światło dzienne ujrzała kolejna prognoza znanej osobistości ze świata Bitcoina. Jihan Wu będący współzałożycielem Bitmain twierdzi, iż w perspektywie 5 lat Bitcoin może osiągnąć pułap $100 000 za sztukę.

Bitmain to jedna z największych firm zajmujących się produkcją koparek jak i samym miningiem Bitcoina, czyli procesem jego wytwarzania. Nie trudno się domyślić, że okres sporych wzrostów ceny jest pomyślny dla firmy. Sporo osób bowiem chce wtedy zakupić własną koparkę lub kilka, by samemu kopać Bitcoiny. Bywały momenty, że niektórzy musieli czekać nawet kilka tygodni na zrealizowanie zamówienia ze względu na niedobory sprzętu. Bitmain to również ten sam producent, którego koparki zawierały backdoor nazwany „Antbleed”. Tylna furtka w oprogramowaniu pozwalała zdalnie wyłączyć znaczną część koparek – głównie modele serii S9, L3, T9 i R4. Wykrycie tej furtki wywołało spore poruszenie w świecie kryptowalut, gdyż okazało się, że w praktyce Bitmain mógł wyłączyć nawet 70% sieci Bitcoin. Właśnie taka ilość sprzętu kopiącego Bitcoiny podchodzi od tego producenta. Furtka została jednak wkrótce po wykryciu usunięta.

Jihan Wu, założyciel Bitmain, w wywiadzie udzielonym dla telewizji Bloomberg opowiadał o swojej firmie i o kopaniu Bitcoinów. Proces ten jest niezwykle energochłonny, a energia – w tym wypadku prąd – nie kosztuje sporo. Najtańszy prąd wg Wu można znaleźć w Mongolii, gdzie też ulokowane są koparki Bitmain. Warto obejrzeć materiał wideo, w którym pokazano jak wygląda naprawdę duża „kopalnia” Bitcoinów. Znajduje się tam ok. 25 000 urządzeń do kopania i jest naprawdę głośna. Mimo, iż materiał jest krótki Wu zdążył podzielić się swoimi przemyśleniami co ceny:

Jihan Wu: Cena Bitcoina rosnąca do nawet $100 000 jest naprawdę możliwa.

Dziennikarz: W jakich ramach czasowych?

Jihan Wu: Według mnie w ciągu 5 lat

W materiale nie została jednak zaprezentowana żadna argumentacja założyciela Bitmain na poparcie jego prognozy – o ile oczywiście taką posiada. Cena Bitcoina konsoliduje się obecnie na poziomie ok. $4300, a więc do owych $100 000 jeszcze naprawdę długa droga. Jednakże przewidywania Jihana Wu są wręcz skromne jeżeli zestawimy je z prognoza Johna McAfee`ego. Ten twierdz, iż Bitcoin będzie wart pół miliona dolarów w ciągu zaledwie 3 lat. Jeżeli nie – jak zapowiedział – „zjem własnego k****a w telewizji na żywo”. Cóż jak widać prognozy są naprawdę odważne, a i wiary w ich urzeczywistnienie nie można twórcom odmówić. Jak zwykle jednak należy podejść do nich z dystansem i nie kierować się nimi w pierwszej kolejności przy planowaniu inwestycji.

MW.

Komentarze