Bez precedensu | Bitcoinowy mikser ukarany 60 mln USD grzywny od FinCEN za…

Helix to były, bitcoinowy mikser, którego właścicielem był Larry Dean Harmon. FinCEN ukarał go właśnie grzywną w wysokości 60 milionów dolarów za działanie jako niezarejestrowana instytucja finansowa.

United States Financial Crimes Enforcement Network właśnie zadała kolejny cios entuzjastom prywatności Bitcoina. Jak głosi FinCEN w oficjalnym komunikacie, nałożył 60 milionów dolarów kary cywilnej na Larry’ego Deana Harmon’a, człowieka odpowiedzialnego za kilka usług związanych z prywatnością Bitcoin. Larry Dean Harmon był mózgiem stojącym za Lightning Network Wallet Dropbit i usługami anonimizacji Bitcoin (znanymi jako tumblery, blendery lub miksery) Coin Ninja i Helix.


Bitcoinowy mikser jako niezarejestrowana usługa finansowa!?

Według FinCEN, miksery Bitcoin Helix i Coin Ninja działały jako niezarejestrowane firmy świadczące usługi w sektorze finansowym (MSB – money services business). W związku z powyższym, FinCEN uznał, że Harmon działał nie przestrzegając przepisów prawa USA. Tym samym, miał unikać płacenia podatków działać z pominięciem stosownych regulacji, które obowiązywały by jego działalność, gdyby była ona zarejestrowana.

FinCEN twierdził, że w latach 2014-2020, bitcoinowe miksery Harmona ułatwiły anonimizację co najmniej 311 milionów dolarów w toku ponad 1 milion różnych transakcji BTC.

To nie wszystko. Oprócz 60-milionowej grzywny, FinCEN postawił Harmonowi zarzuty związane z działalnością tak zwanego prania brudnych pieniędzy. FinCEN stwierdził, że ilekroć usługa zezwala na jakąkolwiek transakcję mającą na celu mieszanie środków, wkracza ona w sferę nielegalności.

Bitcoinowy mikser a przepisy KYC/ AML

Zgodnie z amerykańskimi przepisami, jeśli zostałyby zarejestrowane, bitcoinowe miksery Harmona byłyby zobowiązane do wdrożenia i utrzymania skutecznych zasad AML / KYC. W związku z tym musiałyby śledzić wszystkie transakcje i zgłaszać podejrzane aktywności organom kontrolnym.

FinCEN wskazuje również, że strategia PR firmy Harmona nie była zgodna z prawem:

„Dochodzenie FinCEN zidentyfikowało co najmniej 356 000 transakcji bitcoinowych za pośrednictwem Helix. Pan Harmon zarządzał Helixem jako mikserem bitcoinów lub tumblerem i reklamował swoje usługi w najciemniejszych przestrzeniach Internetu jako sposób, aby klienci mogli anonimowo płacić za takie rzeczy, jak narkotyki, broń i pornografia dziecięca. Pan Harmon założył następnie i pełnił funkcję Dyrektora Generalnego Coin Ninja, która działała jako niezarejestrowany MSB i w taki sam sposób jak Helix.”

Bitcoinowe miksery w przestrzeni bitcoina

Korzystanie z sieci Bitcoin jest doskonałym sposobem na zachowanie anonimowości podczas dokonywania zakupów, darowizn i płatności P2P, bez utraty pieniędzy w wyniku konieczności poniesienia wysokich opłat transakcyjnych. Ale transakcje BTC nie są tak do końca anonimowe. Wszelkie działania w sieci Bitcoin są rejestrowane i dostępne publicznie za pośrednictwem blockchain. To kompleksowa baza danych, która przechowuje rejestr wszystkich transakcji BTC. A co, kiedy w końcu użyjesz BTC do zapłaty za towary czy usługi? Wówczas i tak musisz podać swoje nazwisko i adres sprzedawcy w celu dostawy.

W tym miejscu do akcji wkraczają tumblery, nazywane potocznie mikserami bitcoinów. Ich działanie opiera się na prostym mechanizmie podzielenia monet na wiele różnych części i mieszania jednych części z innymi, które pochodzą od innych klientów.

Miksery bitcoinowe służą do ​​mieszania jednych środków z innymi w celu zmylenia, zaciemnienia obrazu szlaku, którym te środki zostały wysłane/odebrane. Co byłoby odpowiednikiem takiego działania w tradycyjnych systemach finansowych? Zapewne przenoszenie środków przez banki zlokalizowane w krajach o surowych przepisach dotyczących tajemnicy bankowej, takich jak Kajmany, Bahamy czy Panama.

Jaka jest Wasza opinia odnośnie bitcoinowych mikserów? Korzystacie?

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.