Banki amerykańskie przeciwne zakupowi kryptowalut przez karty kredytowe

835

Jak ostatnio przekazano dwa duże amerykańskie banki JP Morgan oraz Bank of America postanowiły zakazać transakcji zakupu kryptowalut poprzez karty kredytowe. Takie stanowisko przedstawił Bloomberg. CEO JP Morgan Jamie Damon stwierdził, że ze względu na spore wahania kursu kryptowalut nie chce aby jego firma brała ryzyko kredytowe swoich klientów, którego rezultatem może być zmniejszona płynność banku.

Zakaz zostanie wprowadzony od 3 lutego. Nie będzie on jednak dotyczył transakcji opartych na kartach debetowych. Co ciekawe nie są to pierwsze banki wprowadzające takie obostrzenia. Discover i Capital One już wprowadziły podobne regulacje a do takich działań przymierza się też bank Citi. Ruch ten spowoduje, że inwestorzy nie będą nadmiernie się kredytować i pozwolą sobie na kwoty na które ich będzie stać. Łatwiejsza też będzie walka banków z procederem prania brudnych pieniędzy.

Dyrektor innego banku amerykańskiego Xapo wypowiedział się o swoim stosunku do bitcoina:

„Trudno jest oszacować ile ludzi na świecie ma bitcoiny ale jest to suma rzędu 13-15 mln. Jeśli Bitcoin będzie sukcesem, tych właścicieli będzie setki milionów. Jeśli będzie on rósł setki procent każdego tygodnia oraz każdy będzie uważał to za pewną inwestycje, inwestowanie pieniędzy na dzieci lub emeryturę może być katastrofą, która będzie rozsądna cenowo. Wynikiem tego będzie sprzedaż bitcoina przez te osoby, ponieważ nie będą mogły znieść takich strat potencjalnie tworząc błędne koło, które trudno odwrócić.”

Na obecną chwilę banki jak i rządy są dopiero na początku drogi tworzenia prawa i zarządzeń zabezpieczających ich interesy. Niektóre z nich zakazują uczestnictwa w zakupie kryptowalut a inne wręcz tworzą własne rozwiązania na tym rynku jak giełdy kryptowalutowe. Część polskich banków również negatywnie odnosi się do firm działających w tej branży. Jednak ich nastawienie w dużej mierze zależy od stanowiska banków centralnych poszczególnych krajów. Temat ten będzie nadal monitorowany przez redakcję dlatego stale będziemy informować o nowych wydarzeniach związanych z sektorem bankowym.

Komentarze