9 lat za kratkami za oszustwa internetowe z użyciem Bitcoina.

1 092

9 lat za kratkami

Były programista, który pracował w firmie Microsoft, został w poniedziałek skazany na dziewięć lat więzienia za udział w wielomilionowy programie przestępczym obejmującym Bitcoina i cyfrowe karty upominkowe.

Obywatel Ukrainy Wołodymyr Kvashuk, lat 26, został skazany w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych w Seattle za 18 przestępstw federalnych związanych z jego planem oszukania firmy Microsoft na ponad 10 milionów dolarów. Jest to pierwszy tego typu przypadek w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z komunikatem prasowym Departamentu Sprawiedliwości.

Plan idealny?

Kvashuk był zaangażowany w testowanie internetowej platformy sprzedaży detalicznej dla firmy Microsoft od sierpnia 2016 r. aż do zwolnienia w czerwcu 2018 r. Wykorzystał swój dostęp do bazy danych do kradzieży „przechowywanej wartości waluty” (CSV), czyli cyfrowych kart podarunkowych. Następnie odsprzedał tę wartość online i wykorzystał wpływy do sfinansowania wystawnego stylu życia, w tym domu nad jeziorem o wartości 1,6 miliona dolarów i samochodu Tesli za 160 000 dolarów.

To, co początkowo zaczęło się od niewielkiej sumy 12 000 dolarów w formacie CSV przy użyciu własnego dostępu do konta e-mail, ostatecznie przeniosło się na konta e-mail należące do innych pracowników, aby zamaskować rosnące kradzieże. Kvashuk następnie wykorzystał usługę mieszania adresów Bitcoina, próbując ukryć źródło środków wpływających na jego konto bankowe.

A jednak wpadł

Brian Moran, prawnik z Waszyngtonu, powiedział w wywiadzie:

Kradzież danych od pracodawcy jest wystarczająco zła, ale kradzież i sprawianie wrażenia, że ​​winni są twoi koledzy, poszerza negatywnie całą tą sprawę.

W ciągu siedmiu miesięcy nielegalna działalność Kvashuka spowodowała, że ​​na jego konta bankowe i inwestycyjne przelano łącznie 2,8 miliona dolarów w Bitcoinie. Następnie mężczyzna złożył fałszywe zeznania podatkowe, twierdząc, że Bitcoiny był prezentem od krewnego.

Zbrodnia i kara

Kvashuk musi teraz zapłacić ponad 8,3 miliona dolarów odszkodowania. Jest to równowartość wartości CSV odzyskanego przez osoby trzecie, które zakupiły skradzione karty podarunkowe od Microsoftu. Przypadek Kyashuka to pierwszy taki przypadek w historii USA, jak komentuje Ryan Korner, agent specjalny amerykańskiej skarbówki:

Przestępcze działania Kvashuka polegające na kradzieży z Microsoft, a następnie składaniu fałszywych zeznań podatkowych, to pierwsza w kraju sprawa dotycząca Bitcoina, która zawiera składnik podatkowy

Dzisiejszy wyrok udowadnia, że ​​nie można kraść pieniędzy przez Internet i myśleć, że Bitcoin ukryje Twoje przestępcze zachowania.

Finansowy Krytyk

Komentarze