3 powody, dla których spadek bitcoina do 56 500 USD mógł utworzyć lokalny dołek

3 062

Co dalej z BTC?

Tylko w ubiegłym roku miało miejsce pięć przypadków, kiedy bitcoin księgował dzienne zyski w wymiarze 20% lub więcej. W tym samym okresie mieliśmy do czynienia z pięcioma, średnio 18-procentowymi obsunięciami ceny. Jednakże, zmienność w ciągu ostatnich 3 miesięcy była stosunkowo niewielka w porównaniu z ostatnimi szczytami…

spadki wzrosty bitcoin
historyczna zmienność BTC (90D); źródło: link

Jednym z bardziej zdumiewających przypadków w kontekście zmienności jest fakt, że korekta w wymiarze 13 360 USD z rekordowego poziomu 69,000 USD z 10 listopada miała miejsce w ciągu dziewięciu dni.

Korekta a poziom likwidacji pozycji zlewarowanych traderów

Traderzy lubią grać na kryptowalutach z wysoką dźwignią. W ciągu ostatnich 4 dni, na rynkach futures zlikwidowano pozycje długie na BTC warte prawie 600 milionów dolarów. To mniej niż 2% wszystkich rynków kontraktów terminowych BTC.

liczba otwartch kontraktów bitcoin futures
liczba otwartych kontraktów futures na BTC; źródło: link

Pierwszą z przesłanek ku temu, że 19% spadek do 56 000 USD oznaczał lokalne dno, był brak znaczącego wolumenu likwidacji, pomimo gwałtownego ruchu ceny.

Na rynkach opcji BTC względny spokój…

Wskaźnik 25% delta porównuje równoważne opcje call i put, które występują obok siebie. Jeśli ochrona przed wzrostami cen za pomocą opcji kupna staje się bardziej kosztowna, wskaźnik przesuwa się do zakresu ujemnego. Odwrotna sytuacja ma miejsce, gdy inwestorzy liczą na spadki. Powoduje to, że opcje sprzedaży są sprzedawane z premią. Tym samym wskaźnik pokazuje wartości dodatnie.

Wskaźnik będzie zatem dodatni, gdy premia za opcje sprzedaży od neutralnych do niedźwiedzich będzie wyższa niż w przypadku opcji kupna o podobnym ryzyku. Ta sytuacja jest zwykle uważana za scenariusz odzwierciedlający strach. Odwrotny trend sygnalizuje chciwość.

skew delta bitcoin
25% delta dla BTC; źródło: link

Wartości między ujemnym 7% a dodatnim 7% są uważane za neutralne, więc teoretycznie, podczas ostatniego testu wsparcia 56 000 USD nie wydarzyło się nic niezwykłego. Gdyby profesjonalni traderzy i arbitrażyści wykryli wyższe ryzyko załamania rynku, wskaźnik ten wzrósłby powyżej 10%,

Trading z depozytem zabezpieczającym nadal nastawiony na kupno

W przeciwieństwie do kontraktów terminowych, równowaga między zabezpieczonymi pozycjami długimi i krótkimi nie zawsze jest wyrównana:

lewar bitcoin


Powyższy wykres pokazuje, że inwestorzy pożyczali ostatnio więcej USDT. Jest to wskazanie zwyżkowe, ponieważ wskaźnik 13-krotnie faworyzuje pożyczki stablecoinów, może to zatem odzwierciedlać pozytywną ekspozycję na cenę bitcoinów.

źródło: link

Może Cię zainteresować:

Komentarze