Bitcoin znów powyżej 26,000 USD. Co z giełdami – instytucje uciekają? Glassnode przejrzał dane
Regulacyjne wojenki w USA, oskarżenia wobec Binance i Coinbase – to wszystko za nami. Glassnode ocenił reakcje rynku przeglądając dane z giełd oraz konkretne grupy inwestorów. Choć zarzuty wobec Binance rą rozszerzane a kolejnym krajem idącym na wojnę jest Francja – rynek crypto pozostał relatywnie mało wrażliwy na te doniesienia. Choć w pierwszej reakcji największe kryptowaluty straciły Bitcoin znów odbił powyżej 26,000 USD. Rynek odebrał sytuację jako okazję zakupową przed halvingiem? Spójrzmy na dane Glassnode, które przeanalizowały aktywność na giełdach.
Dane on-chain
Gdy 5 czerwca pojawiły się wiadomości o pozwie Binance, rynek crypto cofnął się. Ethereum straciło -5,4%, a Bitcoin o -6,8%. Oba aktywa odrobiły te straty, gdy 6 czerwca pojawiły się wiadomości o Coinbase. Jednak pod ubiegłego koniec tygodnia ETH był nadal wyprzedawany i starcił blisko -8,2%, podczas gdy BTC utrzymał się nieco lepiej na poziomie -6,4%.
Od razu po opublikowaniu informacji SEC o Binance, kryptowaluty zaczęły wypływać z giełdy. Poniższy wykres przedstawia 2-tygodniowy widok rezerw giełdowych Binance dla głównych aktywów; BTC, ETH i stablecoinów (USDT, USDC, BUSD). W ciągu ostatnich 7 dni inwestorzy wycofywali swoje aktywa w stałym tempie, a łączne salda stablecoinów spadły o ponad 1,6 mld USD, co odpowiada 20,9% całkowitego salda Binance. Rezerwy BTC i ETH spadły odpowiednio o 5,7% i 7,1%. To dość znaczne liczby.
W przypadku Coinbase zmiany rezerw są znacznie mniej dramatyczne. Także salda stablecoinów pozostały na niezmienionym poziomie w ciągu spadkowego tygodnia. Salda BTC spadły o zaledwie 2300 BTC (0,5%). Salda Etherów odnotowały jednak bardzo duży spadek o 291 tys. ETH (8,0% całego salda). Sugeruje to bardziej wyraźną reakcję inwestorów, być może związaną z oferowanymi usługami stakingu (niepewność regulacyjna).
Transfer na giełdy
Analiza wypłat z giełd w USD pokazuje rozbieżność w zachowaniu inwestorów w ubiegłym tygodniu. Transakcje o wartości poniżej 10 mln USD były konsekwentnie wycofywane, a odpływ netto w wysokości ponad 130 mln USD dziennie utrzymywał się przez cały tydzień. W transakcjach o wartości powyżej 10 mln USD odnotowano stałe wpłaty na giełdy. Wskaźniki napływu wahały się od 15 mln USD do 30 mln USD dziennie. Sugeruje to, że bardzo duże podmioty (takie jak instytucje) są w większym stopniu dotknięte wiadomościami SEC w porównaniu z mniejszymi podmiotami. Okaże się, czy w nadchodzących tygodniach będzie to bardziej trwały trend.
Wykres nakłada na siebie wolumeny wpłat i wypłat na giełdach BTC. Przepływy przychodzące i wychodzące wzrosły o 70% do 845 mln USD dziennie. Wypłaty łącznie przewyższyły depozyty o około 10% w tym tygodniu. Pokazuje to, że samodzielne przechowywanie środków pozostaje ogólnie preferowaną strategią dla inwestorów. Podobną dynamikę zaobserwowano w przypadku ostatniej ważnej wiadomości związanej z giełdą, czyli upadku FTX
STH pod presją?
Koncentrując się na wolumenach depozytów, możemy ustalić podział według stanu posiadania grupy. W ten sposób Glassnode może zidentyfikować, które grupy inwestorów najbardziej zareagowały na wiadomości. Posiadacze krótkoterminowi stanowili 76,4% wolumenu depozytów (23,0 tys. BTC). Posiadacze długoterminowi stanowili zaledwie 1,9% wolumenu depozytów (570 BTC). Przelewy między giełdami stanowiły aż 21,7% wolumenu depozytów (6,53 tys. BTC). Inwestorzy STH historycznie stanowią stabilne ~60% przepływów depozytowych. To wskazuje, że niedawni nabywcy byli najbardziej aktywni w tym tygodniu. Przepływy między giełdami wynoszą zazwyczaj około 35%, co sugeruje, że inwestorzy wolą samodzielnie przechowywać monety. Niż przenosić rezerwy na inną giełdę. Traktują sprawę dość poważnie.
Wykres powyżej wskazuje, że grupa STH wysłała w najsłabszym dla krypto tygodniu na giełdy 0,93% całkowitego posiadanego salda. Chociaż nie przekracza to jeszcze progu 1%, który często widzimy w przypadku wydarzeń o wysokiej zmienności, jest to znaczący wzrost w stosunku do wartości bazowej cyklu 2021-22.
Z drugiej strony, długoterminowi posiadacze Bitcoina pozostają spokojni, nie wykazując żadnej zauważalnej reakcji na wiadomości. Ich wolumen napływu na giełdy wyniósł zaledwie 0,004% ich całkowitych zasobów, przy czym 66% wszystkich ostatnich dni tradingowych odnotowało większe napływy. Tu zatem 'bez fajerwerków’ – wiara pozostaje niezachwiana. To halving powstrzymuje LTH przed sprzedażą?
Podsumowanie
Wycofywanie aktywów z giełd wydaje sie normalnym zachowaniem w otoczeniu niepewności regulacyjnej. Samo w sobie jednak nie musi negatywnie wpływać na rynek. Informacje o pozwach przeciwko Binance zrównoważyła nieco informacje o planowanym przez BlackRock ETF-ie na Bitcoina. Oczywiście – w ostatnich tygodniach wielu inwestorów opuściło giełdy. Nie znacyz to jednak, że nigdy na nie nie wrocą. Podaż bez zaskoczenia pochodziła głównie od inwestorów krótkoterminowych (STH). Ta grupa wysłała BTC na giełdy by zmniejszyć ryzyko swojej pozycji. Jednak w szerszym ujęciu, prawie żadna reakcja posiadaczy długoterminowych sugeruje, że wielu inwestorów nie było zaskoczonych. I nie zamierzają sprzedawać Bitcoinów przy obecnych cenach.
Może Cię zaintersuje: