Bitcoin zanurkował, krach na rynku kryptowalut. Ceny altcoinów spadają nawet 30%. Muzyka cichnie?
Cena Bitcoina spadła do 95 tys. USD, zostawiając ceny dziesiątek kryptowalut w panice. Cena Ethereum zanurkowała o 8,5% do 3670 USD, ale inne 'topowe’ projekty jak Cardano czy Ripple tracą odpowiednio 18% i 15%. O alarmujących danych on-chain pisaliśmy kilkukrotnie m.in. tutaj i tutaj.
Masowe likwidacje na rynku altcoinów
Kapitalizacja rynkowa altcoinów w ubiegłym tygodnia osiągnęła (tygodniowe) zamknięcie powyżej 425 mld USD po raz pierwszy od 2021 r. Wartość zlikwidowanych pozycji wzrosła do blisko 1 miliarda dolarów, wg. danych Coinglass.
Teraz obserwujemy, jak rynek się ochładza, a masa komentatorów branży zaprzęgła już modele do analizy, gdzie możemy wylądować. Tak więc głównym wsparciem dla Bitcoina pozostaje 89 tys. USD, gdzie poniżej mieliśmy bardzo dużą lukę w płynności. W scenariuszu dłuższej korekty, na Ethereum wsparcia szukać możemy między 3000 a 3300 USD.
Historyczne wzorce pokazują jednak, że Bitcoina może czekać głębsza korekta, niż 'tylko’ 10% względem historycznych maksimów. Spadki przybrały na sile także przez spadki na amerykańskim rynku akcji, gdzie prawie 1% tracił dziś Nasdaq 100, któremu 'zaszkodziła’ słabość Nvida. Chiny wszczęły przeciwko firmie antymonopolowe śledztwo. Dane on-chain wskazują, że ostatnie dni przyniosły rekordową podaż długoterminowych adresów BTC.
Jednocześnie inwestorzy detaliczni zainteresowali się Bitcoinem w skali nieporównywalnie większej, niż miało to miejsce w 2021 roku. To również stawia znak zapytania, jak wielkie (lub jak niewielkie) mogą być napływy kapitału na rynek, jeśli ceny spadną.
Salwador sprzeda BTC?
Salwador prawdopodobnie porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w ciągu najbliższych dwóch do trzech tygodni w sprawie programu pożyczkowego o wartości 1,3 mld USD… W zamian za zmiany w wykorzystaniu BTC jako legalnego środka płatniczego i zmniejszenie deficytów rządowych, według źródeł w rządzie. Misja MFW przybyła do San Salvador, aby sfinalizować szczegóły porozumienia z rządem prezydenta Bukele.
Prawdopodobnie umowa odblokuje kolejne 1 mld USD pożyczek z Banku Światowego i 1 mld USD z Międzyamerykańskiego Banku Rozwoju w ciągu najbliższych paru lat. Rzecznik MFW odmówił komentarza dot. negocjacji. Pakiet pożyczkowy, który musiałby zostać zatwierdzony przez zarząd MFW. Zatem tym samym przypieczętowałby powrót kraju na arenę międzynarodowych finansów po latach izolacji. W czerwcu Salwador przyjął BTC jako legalny środek płatniczy.
MFW sprzeciwił się przyjęciu waluty, powołując się na ryzyko dla stabilności i integralności finansowej. Wezwał rząd Bukele do zaprzestania akceptowania kryptowaluty jako prawnego środka płatniczego. Zgodnie z warunkami umowy finalizowanej z funduszem z siedzibą w Waszyngtonie, Salwador zrezygnowałby z prawnego wymogu akceptowania BTC jako płatności przez firmy, czyniąc to dobrowolnym.
Bukele pod ścianą?
Zobowiązałby się również do zmniejszenia deficytu budżetowego o 3,5 punktu procentowego PKB w ciągu 3 lat poprzez połączenie cięć wydatków i podwyżek podatków, uchwalenie ustawy antykorupcyjnej i zwiększenie rezerw z 11 mld USD do 15 mld USD. Podczas pierwszej kadencji, Bukele rozpoczął dramatyczną walkę z przestępczością. Wykorzystał stan wyjątkowy do bezterminowego uwięzienia 82 000 podejrzanych w oczekiwaniu na proces i zbudował gigantyczne więzienie o zaostrzonym rygorze (CECOT).
Wskaźnik morderstw spadł, popularność Bukele wzrosła i młody polityk został wybrany na drugą kadencję z 85% głosów i prawie wszystkimi miejscami w Kongresie. Administracja Bidena nałożyła sankcje na kilku urzędników bliskich prezydentowi za domniemaną korupcję. Krytykowała rząd podczas pierwszej kadencji Bukele, ale ostatnio zwróciła się w stronę polityki zacieśniania więzi. Bukele cieszy się dobrymi stosunkami z Donaldem Trumpem i Elonem Muskiem. Ogłosił plany budowy „Bitcoin City” zasilanego energią geotermalną na zboczach wulkanu.
Rząd zgromadził również kryptowalutę jako rezerwy, a Bukele kupował bitcoiny na spadkach cen. W zeszłym miesiącu opublikował w mediach społecznościowych. Wtedy to rezerwy BTC Salwadoru były warte ponad 600 mln USD. To wzrost o 127 procent. Rating ryzyka kraju spadł z 3500 punktów bazowych powyżej amerykańskich obligacji skarbowych w lipcu 2022 r. do zaledwie 400 punktów bazowych. Teraz jednak Salwaror może zostać przez MFW zmuszony do upłynnienia BTC, celem zmniejszenia deficytu.