Bitcoin walczy z dolarem. Glassnode widzi na horyzoncie drugą falę hossy?

W najnowszej analizie cyklu Bitcoina, Glassnode podjął się weryfikacji siły momentum cyklu. Analizując skumulowaną deltę wolumenu wskazał, że przez większość 2023 r. odnotowano aktywność sprzedaży netto, choć korekty były historycznie łagodne i wynosiły mniej niż 20%. Realizacja zysków przez długoterminowe adresy znacznie wzrosła, ale w ostatnich tygodniach się ochładza. Na rynek napływa nowy popyt związany z funduszami ETF. Jedna z hipotez sugeruje, że BTC wchodzi w przedłużający się okres konsolidacji, w czasie której adresy będą intensywnie akumulować pod 'drugą falę hossy’. Nawet najlepszy tydzień indeksu dolara od 2022 roku nie doprowadził Bitcoina do kapitulacji.

Po imponującym rajdzie ceny Bitcoina konsolidują między 64 tys. a 73 tys. dolarów. Od dopuszczenia w USA funduszy ETF, wolumen spot skokowo wzrósł. Czy po halvingu przyczyni się do poważnego szoku podażowego? Dzienne wolumeny osiągnęły poziom ok. 14,1 mld USD w połowie marca, gdy rynek osiągnął ATH na poziomie 73 tys. USD. Wielkość handlu spot jest teraz zbliżona do szczytu rynku byka, latach 2020-2021. W ostatnich tygodniach zaczęła się ochładzać. Teraz wynosi 7 mld USD dziennie i spadła głównie z powodu ograniczonego 'apetytu’ funduszy ETF.

Źródło: Glassnode

Aby ocenić ogólną dynamikę rynku, Glassnode stosuje prosty model. Zestawia wolniejszą 180-dniową i szybszą 30-dniową średnią wolumenów spot. Wolumeny transakcji spotowych rosną, czy maleją? Trend od października 2023 r. pokazuje, że szybsza średnia była zdecydowanie wyższa niż 180-dniowa. Aktywność spot jest wciąż bardzo silna. Podobna struktura była widoczna podczas hossy w 2021 roku (zielony kolor). Warto zauważyć, że okres ten trwał wówczas nieco dłużej, a BTC wzrósł mocniej.

Źródło: Glassnode

Glassnode zastosował podobny wskaźnik dot. szybkiej/wolnej dynamiki podaży. W odniesieniu wolumenów transferów on-chain zdeponowanych (czerwony) i wycofywanych (zielony) z głównych portfeli giełdowych. Także tu widzimy pozytywny sygnał zainteresowania, trwający od lipca 2023 r. Miesięczna średnia przepływów giełdowych (napływy plus odpływy) wynosi ok. 8,19 mld USD dziennie. Zdecydowanie więcej niż w szczycie hossy 2020-2021.

Źródło: Glassnode

Fundusze ETF rządzą Bitcoinem?

Amerykańskie fundusze ETF wg. Glassnode’a stały się dominującą siłą rynku. Popyt z nich codziennie przerastał emisję nowych BTC, sprzedaż w Grayscale. Absorbowały też podaż od dotychczasowych posiadaczy. Wniosek ten można wzmocnić, porównując wolumeny spot i wolumeny ETF. Wg. danych Glassnode’a istnieje korelacja między obydwoma rynkami. Same obroty ETF stanowią około 30% wielkości globalnych rynków spot. W weekendy widać znacznie niższe obroty spot Bitcoinem.

Źródło: Glassnode

Narzędziem, które pozwala analizować rynki spot, jest tzw. delta skumulowanego wolumenu (CVD). Wskaźnik przytoczony przez Glassnode opisuje odchylenie netto w wolumenie kupna i sprzedaży w dolarze. Załóżmy, że wyizolujemy główne dodatnie okresy (zielony kolor), gdy wolumen kupna minus wolumen sprzedaży przekracza 60 mln USD / dziennie. Glassnode dostrzega tu niezwykłe podobieństwo między nastrojami w pierwszym kwartale 2021 r. a rynkiem po dopuszczeniu ETF-ów. Do połowy marca delta wolumenu spot osiągnęła poziom ok. 143,6 mln USD, tylko nieco mniej niż w lutym 2021 r. (145,2 mln USD). Jednym słowem kupno spot trwa na potęgę. Przez większość 2023 r. na rynkach spot występowała presja na sprzedaż. Wyklarował się jednak wzrostowy trend.

Podczas hossy w latach 2020-21 Coinbase i inne giełdy były centrum kupujących. Ale na Binance dominowała strona sprzedająca. Przez większą część 2023 r. na wszystkich giełdach dominowała podaż, aż do października 2023. Zatem wg. Glassnode’a niezwykle cierpliwa strona kupująca przez cały 2023 rok może być przyczyną relatywnie niewielkich korekt (maksymalnie -20%), obserwowanych od minimów FTX.

Realizacja zysków i euforia

Wg. Glassnode’a istotnym narzędziem do śledzenia cykli bitcoina jest stan rentowności podaży. Pokazuje on procent całkowitej podaży BTC w zysku. Poniższy wykres przedstawia procent podaży w zysku wraz z dwoma przedziałami statystycznymi (+1 odchylenie od normy i -1 odchylenie od normy). Okresy, w których podaż w zyskach przekracza +1SD (~95% w zyskach)? Wg. analizy są one naturalne dla okresów wzrostu rynku na ATH poprzedniego cyklu. Glassnode opisał je jako 'pre-euforia’. Statystycznie następowało po nich przełamanie tj. euforia. Możemy zaobserwować taki trend w poprzednim cyklu. Gdy początkowy rajd przed euforią testował ATH, sprawiając, że większość BTC osiągała zysk. Po okresie korekty i konsolidacji, rynek ostatecznie ponownie wzrósł.

W rezultacie niezrealizowany zysk uczestników rynku wzrasta. To stwarza zachętę do zwiększenia realizacji zysków. Poniższy wykres Glassnode’a przedstawia tygodniową sumę zrealizowanego zysku, znormalizowaną według kapitalizacji, w celu porównania w różnych cyklach. Gdy rynek wzrósł do szczytu cyklu z 2021 r., wskaźnik osiągnął szczyt na poziomie 1,8%. Jest to wysoki poziom, ale stosunkowo niższy niż intensywność realizacji zysków podczas rajdu ze stycznia 2021 r. (3%). Jeśli chodzi o stricte mechanikę rynku, ta dynamika dostarcza nam kilku informacji:

  • Realizacja zysków, zazwyczaj przez długoterminowych inwestorów, ma tendencję do nasilania się w okolicach ATH.
  • Lokalne i globalne szczyty rynkowe są często ustanawiane po dużych wydarzeniach związanych z realizacją zysków.
  • Zysk realizowany przez jednego inwestora jest równoważony przez napływający popyt ze strony kupującego. To daje wgląd w wielkość kapitału napływającego do Bitcoina.

Glassnode spróbował zwizualizować napływ nowych inwestorów. Jak? Poprzez rosnący udział podaży BTC, posiadanej przez BTC młodsze niż 6 miesięcy (Realized Cap HODL Waves). Podczas ostatnich dwóch cykli hossy łączny udział BTC < 6 miesięcy osiągnął od 84% do 95%. Wskaźnik ten wzrósł radykalnie od początku 2023 r. Z poziomu ok. 20% w dniu 1 stycznia 2023 r. do 47% obecnie. Kapitał obecnie jest z grubsza zrównoważony między posiadaczami długoterminowymi a nowymi. Ale nowy popyt nie jest tak wielki, jak niektórym mogłoby się wydawać. Na rynek wejdzie jeszcze sporo 'świeżych’ nabywców BTC?

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.