Bitcoin tajną, finansową bronią Chin?
Czy bitcoin mógłby być „finansową” bronią Chin? Współzałożyciel PayPal – Peter Thiel – uważa, że tak.
Bitcoin finansową bronią Chin
Thiel przyznał to podczas swojego wystąpienia na seminarium poświęconemu tematyce Chin i Big Tech. Jego zdaniem, podejście, które Chińczycy prezentują w odniesieniu do własnej, cyfrowej waluty, powinno bardzo niepokoić Amerykanów.
Broń, której używają Chiny w wyścigu finansowych zbrojeń – jak twierdzi Thiel – to Bitcoin.
„Mimo, że jestem w pewnym sensie zwolennikiem kryptowalut, pro-bitcoinowym maksymalistą,” – powiedział Thiel, „zastanawiam się, czy w tym momencie Bitcoin powinien być również postrzegany po części jako chińska broń finansowa przeciwko USA, która zagraża pieniądzom fiducjarnym, ale szczególnie zagraża dolarowi amerykańskiemu”.
“Even though I'm a pro-crypto, pro-Bitcoin maximalist person, I do wonder whether if at this point Bitcoin should also be thought of in part as a Chinese financial weapon against the U.S.” says @Paypal co-founder Peter Thiel.
— Richard Nixon Foundation (@nixonfoundation) April 7, 2021
More on cryptocurrencies from The #NixonSeminar: pic.twitter.com/sIUQTQEWgr
Cyfrowy juan jako zagrożenie dla dolara amerykańskiego
Pytanie, na które Thiel udzielał odpowiedzi, nie dotyczyło samego Bitcoina, ale chińskiego planu stworzenia cyfrowego juana. Hugh Hewitt chciał wiedzieć, czy cyfrowy juan jest „zagrożeniem dla dolara i jego dominacji na światowych rynkach”.
Thiel uważa, że istota sprawy tkwi zupełnie gdzie indziej. Odrzucił pomysł, jakoby chińska cyfrowa moneta wyemitowana przez bank centralny Państwa Środka miała stanowić rodzaj jakiegokolwiek „totalitarnego urządzenia pomiarowego”.
Biznesmen uznał, że prawdziwym zmartwieniem jest w tej sprawie Bitcoin. Jego zdaniem jest bardziej prawdopodobne, że będzie służył jako funkcjonalna waluta rezerwowa. Im mniejsza dominacja dolara, tym mniejszy jest wpływ amerykańskiej polityki monetarnej i zagranicznej.
„Jeśli Chińczycy dostrzegają potencjał wzrostowy bitcoina, to być może – z geopolitycznego punktu widzenia – Stany Zjednoczone powinny zadać trudniejsze pytania dotyczące tego, jak to dokładnie działa” – skomentował Thiel.
Cyfrowy juan „ma ogromny wpływ na zdolnosci inwigilacyjne Chin”
W seminarium zatytułowanym „Big Tech and China: What Do We Need from Silicon Valley?” wzięli udział także były sekretarz stanu Mike Pompeo i były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien.
Pompeo zgodził się, że cyfrowy juan „ma ogromny wpływ na zdolności inwigilacyjne [Chin]”, chociaż wydawał się twierdzić, że sama taka moneta umożliwiłaby im również dokonywanie transakcji transgranicznych, które mogłyby obejść sankcje USA: „Chcą upewnić się, że kiedy sekretarz Pompeo nakłada sankcje na Iran, nadal istnieje sposób na zakup irańskiej ropy”.
Thiel zainwestował już w wiele biznesów opartych o kryptowaluty, w tym firmę wydobywającą Bitcoin Layer1 Technologies i platformę rozwoju blockchain Alchemy.