Bitcoin realizuje fatalną formację 'głowy z ramionami’? Do tego poziomu BTC może spaść

W ostatnich tygodniach pojawiło się kilka prognoz dotyczących ceny Bitcoina w 2025 roku. Niektórzy uważają, że wartość BTC osiągnęła szczyt w obecnym cyklu, podczas gdy Fundstrat liczy na wzrost do 250 000 USD w 2025 roku. To idealny moment dla niedźwiedzich fanów analizy technicznej, ponieważ właśnie ma szansę spełnić się scenariusz formacji głowy z ramionami. Istnieją wszelkie warunki, w których może spełnić się feralny scenariusz dla byków. Jaki?

Głowa z ramionami

Znany trader kryptowalutowy, Ali Martinez ukrywający się na platformie X pod pseudonimem Ali Charts- w najnowszej prognozie wskazał niedźwiedzi scenariusz dla Bitcoina. Gwałtowna korekty ceny BTC w ciągu najbliższych kilku tygodni? Los Bitcoina dziś w dużej mierze leży w rękach amerykańskich funduszy ETF.

Przypomnijmy, że to także moment, w który RGR może pojawi się także na Wall Street. Giełda w USA dopiero w ubiegły w piątek wróciła do wzrostu. Miało to miejsce po najdłuższej od 1966 roku, pięciodniowej spadkowej passie indeksu S&P 500 od 1966 roku. Dla S&P 500 potencjalna linia szyi to obecnie 5860 punktów.

Zatem czy czeka nas nawet 20% korekta ceny Bitcoina? Według Martineza flagowa kryptowaluta jest zagrożona właśnie takim spadkiem, mniej więcej do poziomu około 78 000 USD. Ta niedźwiedzia prognoza opiera się na formacji głowy z ramionami na 4-godzinnym wykresie cenowym. Przedstawiamy go poniżej.

Ta formacja na wykresie zazwyczaj wskazuje na potencjalne niedźwiedzie odwrócenie, sygnalizując przejście z trendu wzrostowego do trendu spadkowego. Odwrócenie trendu może zostać potwierdzone, gdy cena przebije się poniżej linii szyi, która jest linią trendu łączącą dołki (swing dołki) pomiędzy głową. Poniżej wytłumaczymy to dokładniej.

Źródło: X, Ali_Charts, Tradingview

Formacja RGR, czyli co i jak?

Formacja 'głowy z ramionami’ lub ramię — głowa — ramię czyli RGR (ang. Head and Shoulders) jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji analizy technicznej wykresów cenowych. Sugeruje potencjalne odwrócenie dotychczasowego trendu. Najczęściej ze wzrostowego na spadkowy, choć ma i swój odwrócony byczy odpowiednik tj. odwróconą głowę z ramionami oRGR.

Na formację składają się trzy charakterystyczne szczyty. Środkowy (głowa) jest najwyższy, a dwa boczne (ramiona) są niższe i na podobnym poziomie. Miałoby to wskazywać, że presja kupujących słabnie, a kontrolę zaczynają przejmować niedźwiedzie.

Budowa formacji

  1. Lewe ramię, czyli pierwszy lokalny szczyt powstający w trendzie wzrostowym. Po nim następuje korekta (spadek ceny).
  2. Głowa to kolejny, wyższy szczyt, po którym również następuje spadek.
  3. Prawe ramię to trzeci szczyt, na ogół na podobnym poziomie co lewe ramię, niższy od głowy.
  4. Linia szyi (ang. neckline) to poziom wsparcia, który łączy dołki pomiędzy szczytami. Przełamanie tej linii jest sygnałem potwierdzającym formację.

Wyczerpanie popytu

  1. Lewe ramię oznacza, że kupujący mają siłę, cena rośnie.
  2. Głowa to moment, w którym impulsy wzrostowe osiągają kulminację, ale brak dalszego popytu prowadzi do korekty.
  3. Prawe ramię pojawia się, gdy kupujący próbują wrócić na rynek, ale ostatecznie ich siła jest mniejsza, a sprzedający zaczynają dominować.

Przełamanie linii szyi symbolizuje kapitulację kupujących i początek trendu spadkowego.

  • Gdy cena przebije linię szyi, dochodzi do przyspieszenia spadków. Wielu traderów traktuje to jako sygnał sprzedaży lub otwarcia krótkiej pozycji.
  • Oczekiwany zasięg ruchu cen po wybiciu można oszacować, mierząc odległość między szczytem głowy a linią szyi i „odkładając” ją w dół od punktu przebicia.

Kto wymyślił RGR?

Nie ma jednoznacznych dowodów, kto jako pierwszy opisał tę formację. Prawdopodobnie jej początki sięgają początków XX wieku, kiedy kształtowała się analiza techniczna. Budowali ją wówczas Edward D. Jones i Charles Dow (teoria Dowa. Co prawda nie wspomnieli wprost o formacji RGR, ale ich prace na temat trendów rynkowych stworzyły fundamenty, na których opiera się analiza.

Robert D. Edwards i John Magee, w pozycji „Technical Analysis of Stock Trends” (wydanie z 1948 roku), jako pierwsi ze szczegółami opisali formację Głowy z Ramionami. Zatem mogą być uznawani za jej formalnych popularyzatorów. Sama formacja była używana przez niektórych analityków już w latach 30. XX wieku. Czy ta ponadczasowość znajdzie zastosowanie do aktualnej sytuacji Bitcoina?

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.