Bitcoin powyżej 30,000 USD. Zaczął 'wielką hossę’? JP Morgan: 'ETF przed Bożym Narodzeniem’

Dziś inwestorzy i fani kryptowalut mają za sobą świetny dzień. Bitcoin w końcówce tygodnia wzbił się powyżej 30,000 USD. Wspierany falą optymizmu wokół akceptacji spotowych ETF-ów w przyszłości. Jednocześnie fundusz Grayscale złożył nowy, zaktualizowany wniosek o fundusz ETF Bitcoin spot w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Co więcej Bank of America przekazał, że giełdy może czekać kontrariańska euforia ponieważ pesymizm wokół ryzykownych aktywów jest olbrzymi.

Jeśli ETF zostanie zaakceptowany przekształci Grayscale Bitcoin Trust, (największy globalny fundusz BTC), w ETF typu spot, notowany na giełdzie nowojorskiej. Kryptowaluty wchodzą do finansowego 'mainstreamu’? Analitycy JP Morgan poszli krok dalej. Uważają, że spot ETF może zostać zatwierdzony jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. W specjalnym raporcie największy na świecie bank inwestycyjny stwierdził, że najbardziej prawdopodobna data to jednak 10 stycznia 2024 roku.

ETF zmieni rynek?

W ostatnim czasie prezes BlackRock Larry Fink pozytywnie wypowiadał się na temat przyszłości branży. Bloomberg Intelligence dało aż 90% szans, że ETF Bitcoin zostanie zatwierdzony – w styczniu. To, co stanie się w przyszłości rynek crypto dyskontuje teraz. Wzrosty wystartowały a 'Uptober’ ma się w najlepsze. Przypominamy i ETF to instrument inwestycyjny, który śledzi wartość aktywów bazowych.

Utworzenie takiego instrumenty śledzącego ceny Bitcoina mogłoby zapewnić napływ instytucji i detalicznych klientów oraz… Ułatwić ekspozycję na BTC takze w ramach pracowniczych planów emerytalnych w USA. 'Wszystko to bez konieczności aktywnego zarządzania portfelami i związanymi z nimi kwestiami przechowywania i bezpieczeństwa’ wskazał Jeff Mei, dyrektor giełdy kryptowalut BTSE.

Coinbase pewne sukcesu?

Optymizm wobec decyzji SEC wyraził też dyrektor działu prawnego giełdy Coinbase.

Coinbase jest przekonany, że fundusz ETF w USA zostanie zatwierdzony przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd. Informację przekazał CLO, Paul Grewal. Jednocześnie nie powiedział, kiedy to prawdopodobnie nastąpi. Zastrzegł też, że każda decyzja będzie ostatecznie zależeć od SEC. W jego ocenie będzie to prawdopodobnie 'wkrótce’. Podniósł jednocześnie kwestię, że SEC nie zdołał przekonać sądu do swoich dalszych kroków. Teraz Grewal uważa, że wnioski zostaną po prostu rozpatrzone zgodnie z prawem.

SEC poniosła ostatnio poważną porażkę w sądzie. Sędzia orzekł, że regulator nie ma podstaw by odrzucić propozycję utworzenia ETF przez Grayscale. SEC w zeszłym tygodniu odmówił odwołania się od tego orzeczenia w kluczowym terminie. Rynek uznał, że mogło to utorować drogę do zatwierdzenia ETF w nadchodzących miesiącach. Grewal wskazał, że: '(…) firmy, które wystąpiły z solidnymi propozycjami dotyczącymi tych produktów i usług, należą do jednych z największych bluechipów w usługach finansowych (…) Myślę więc, że pokazuje to iż w krótkim czasie zobaczymy postęp’.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze