Bitcoin po 200 000 USD i powszechna tokenizacja aktywów – sprawdź prognozy na 2025 rok
Rok 2024 okazał się przełomowy dla rynku kryptowalut, które pewnie wkroczyły do głównego nurtu finansowego. Wpływ na to miały wybory prezydenckie w USA, nowe regulacje związane z kryptowalutami, rosnące zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych i rozwój technologiczny. Niektórzy eksperci przewidują, że rok 2025 dostarczy jeszcze większych wrażeń, a ich prognozy, choć wydają się bardzo odważne, mają solidne podstawy.
Czy Bitcoin rzeczywiście osiągnie cenę 200 000 USD już w przyszłym roku? Czy tokenizacja aktywów stanie się powszechną praktyką? Sprawdźmy, co może wydarzyć się w 2025 roku.
Czy 200 000 USD za Bitcoina to realny cel?
Zgodnie z prognozami Bitwise Asset Management, już w 2025 roku Bitcoin może przekroczyć magiczną barierę 200 000 USD. Obecnie kurs tej kryptowaluty wynosi około 100 500 USD, co oznacza, że osiągnięcie tego poziomu wymagałoby wzrostu o 100%. Cel jest ambitny, ale jest duża szansa na to, że zostanie zrealizowany. Wskazują na to historyczne dane, ogólny sentyment rynkowy i plany regulacyjne administracji Trumpa.
Po dynamicznym wzroście Bitcoina na początku 2024 roku i osiągnięciu nowego ATH kryptowaluty na poziomie 103 900 USD przyszedł czas na niewielką korektę. Rynek jest jednak pełen optymizmu i spodziewa się kolejnych wzrostów. Jednym z powodów tego optymistycznego podejścia są fundusze ETF oparte Bitcoinie, które przyciągają olbrzymie pieniądze inwestorów instytucjonalnych. Łączna wartość aktywów zarządzanych przez te fundusze przekroczyła już 113 miliardów USD.
Liderem w tej kategorii jest BlackRock oferujący inwestorom iShares Bitcoin Trust. W samym tylko grudniu do funduszy związanych z kryptowalutami wpłynęło aż 3,85 miliarda USD, z czego 2,6 miliarda USD trafiło właśnie do BlackRock. Jeśli zainteresowanie tego typu produktami utrzyma się w 2025 roku, kolejne rekordy będą na wyciągnięcie ręki.
Nie sposób pominąć rosnącej liczby państw, które skupują Bitcoina. Obecnie osiem krajów, w tym USA, Chiny i Salvador deklarują budowanie rezerw złożonych z tej kryptowaluty. Prezydent Salwadoru chce uczynić swoje państwo światowym liderem adopcji kryptowalut, w związku z czym zainicjował rządowy projekt „Bitcoin City”. Obecnie rezerwy samego Salwadoru to 5834 BTC, których wartość szacuje się na około 323 miliony dolarów.
Eksperci z Bitwise uważają, że liczba państw gromadzących i traktujących Bitcoina jako aktywo rezerwowe, podwoi się już w przyszłym roku. Jeśli Bitcoin zyska status globalnego aktywa rezerwowego, wpłynie to nie tylko na rynek kryptowalut, ale również na strategie geopolityczne.
Ethereum, Solana i stablecoiny – co dalej?
Chociaż Bitcoin jest niekwestionowanym liderem rynku, to oczy inwestorów są zwrócone również w kierunku innych kryptowalut. Ethereum zgodnie z oczekiwaniami chce utrzymać pozycję wicelidera. Obecnie kurs ETH wrócił z dalekiej podróży, a jego cena może wzrosnąć do poziomu 7 000 USD w 2025 r.
Piąta pod względem kapitalizacji Solana to jedna z najszybciej rozwijających się platform blockchainowych. W 2025 roku ma szansę potroić swoją wartość i osiągnąć poziom 750 USD. Z kolei Ripple i Cardano rozpoczęły współpracę, która może wprowadzić nowe standardy w adopcji blockchaina i przyczynić się do wzrostu ich wyceny.
Bitwise zwraca również uwagę na dynamiczny rozwój rynku stablecoinów, których kapitalizacja rynkowa może wzrosnąć do ponad 400 miliardów USD. Tokeny takie jak Tether (USDT) czy USD Coin (USDC) odgrywają coraz większą rolę w handlu międzynarodowym i globalnym systemie płatności, dzięki stabilnym cenom i integracji z tradycyjnymi systemami finansowymi.
Prognozy dla Coinbase, MicroStrategy i potencjalne debiuty jednorożców
Popularna platforma Coinbase nie tylko odbudowuje swoją pozycję po kryzysach z lat 2022–2023, ale wyznacza też nowe standardy na rynku kryptowalut. Analitycy Bitwise przewidują, że cena akcji Coinbase wzrośnie nawet do 700 USD, co oznacza ponad 120-procentowy wzrost. Czy otworzy jej to drzwi do prestiżowego indeksu S&P 500?
Równie interesujący jest przypadek MicroStrategy, która zanotowała wzrost wartości akcji o 500%. Firma przekształciła się z dostawcy oprogramowania w korporacyjnego lidera inwestującego w Bitcoina i ma ambicje dołączyć do Nasdaq-100.
Bardzo prawdopodobne jest również to, że do 2025 roku co najmniej pięć amerykańskich „krypto jednorożców”, czyli firm technologicznych wycenianych na ponad miliard dolarów, zadebiutuje na giełdzie. Firmy takie jak Ripple, OpenSea czy Chainalysis mogą w ten sposób przyciągnąć nowych inwestorów.
Wymienione wyżej przykłady to dowód na to, jak zmienia się postrzeganie kryptowalut na rynku dostępnym do tej pory dla tradycyjnych instrumentów finansowych.
Kryptowaluty w planach emerytalnych?
Ciekawą perspektywą na przyszłość jest także możliwość wprowadzenia kryptowalut do planów emerytalnych w USA. Obecne regulacje w tym zakresie są bardzo restrykcyjne. Jednak rosnący popyt ze strony młodszych pokoleń inwestorów może wpłynąć na zmianę polityki. Jeśli nawet niewielka część środków z planów 401(k), wynoszących łącznie 7,7 biliona USD, trafi na rynek kryptowalut, to nie tylko zwiększy jego płynność. Prawdopodobnie umocni też pozycję cyfrowego pieniądza jako akceptowalnego aktywa inwestycyjnego.
Tokenizacja aktywów
Tokenizacja aktywów (proces przekształcania rzeczywistych aktywów, takich jak nieruchomości, dzieła sztuki, obligacje, surowce w cyfrowe tokeny, które są przechowywane i zarządzane na technologii blockchain) staje się powszechną praktyką. Ponadto tokenizacja ułatwia dostęp do inwestycji, dzieląc aktywa na mniejsze części, dzięki czemu są one bardziej dostępne również dla mniejszych inwestorów. McKinsey szacuje, że do 2030 roku wartość rynku aktywów tokenizowanych może osiągnąć 2 biliony USD.
Celem tokenizacji jest również ochrona aktywów, szczególnie takich jak dzieła sztuki. Bank Pekao we współpracy z agencją Degen House, stworzył projekt Archiv3 i stokenizował dzieła wybitnych polskich malarzy, jak np. Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak czy Jan Matejko. Zdigitalizowane i zapisane w sieci blockchain dzieła zostały zapisane na światłoczułych rolkach i zdeponowano w Światowym Archiwum Arktycznym na Svalbardzie. Dzięki temu będą mogli podziwiać je kolejne pokolenia, nawet przez 1000 lat.
Podsumowanie
Rok 2025 może na nowo zdefiniować rolę kryptowalut w globalnej gospodarce. Oczekiwane zmiany, takie jak dalszy rozwój funduszy ETF, społeczna akceptacja czy większa adopcja kryptowalut przez instytucje i państwa, sygnalizują rosnącą dojrzałość tego rynku.
Nie chodzi jedynie o spektakularne wzrosty cen Bitcoina czy innych kryptowalut, ale o fundamentalną transformację systemu finansowego. Technologia blockchain, stojąca za tymi zmianami, ma potencjał nie tylko zwiększyć płynność i dostępność inwestycji. Może również wpłynąć na sposób zarządzania kapitałem w skali międzynarodowej.