Bitcoin Ordinals podbijają świat. Już wkrótce zdetronizują Ethereum jako króla NFT?

Według najnowszego raportu firmy badawczej Galaxy Digital, rynek NFT na blockchainie Bitcoin, znany również jako Ordinals, może osiągnąć szacunkową wartość rynkową wynoszącą oszałamiające 4,5 miliardów dolarów do końca marca 2025 roku i to w ramach „neutralnego scenariusza”. Szacunki opierają się na porównaniach do aktualnej wielkości rynku NFT Ethereum i jego tempie wzrostu w przeciągu ostatnich kilku lat. Autorami analizy są pracownicy pionu badawczego Galaxy Digital: Alex Thorn, Brandon Bailey, Charles Yu, Gabe Parker, Guillaume Girard oraz Simrit Dhinsa.

https://twitter.com/danheld/status/1631715743627890688?s=20

Masowa adopcja Bitcoin Ordinals gwałtownie przyspiesza

Inskrypcje na blokach Bitcoina, potocznie nazywane tokenami NFT na Bitcoinie (ang. Non-Fungible Tokens, tokeny niezamienne – przyp. red.) skierowały na siebie bardzo wiele par oczu od momentu uruchomienia protokołu Ordinals pod koniec stycznia tego roku. Pozwala on każdemu umiarkowanie zorientowanemu technologicznie użytkownikowi wprowadzać dane, takie jak obrazy, pliki PDF, wideo i dźwięk na indywidualne, najmniejsze jednostki Bitcoina, zwane satoshis od nazwiska twórcy Satoshiego Nakamoto (przy czym każdy satoshi reprezentuje wartość ok. 0,00000001 jednego BTC).

Zobacz też: Binance uruchamia generator NFT oparty o sztuczną inteligencję

Bitcoin Ordinals zostały opracowane przez firmę Blockstream, a ich wprowadzenie na rynek miało miejsce na początku 2021 roku. Na moment powstawania tego artykułu na rynku pojawiły się już setki tysięcy inskrypcji Ordinals.

Raport Galaxy Digital podkreśla znaczenie i użyteczność tokenów NFT na Bitcoinie, jako że mogą one otworzyć wcześniej zamknięte drzwi dla łańcucha, w tym nowe rodzaje zdecentralizowanego oprogramowania czy techniki skalowania Bitcoina.

Wielu członków społeczności Bitcoina podkreśla, że „nuda” i „ciemne wieki” na blockchainie się skończyły, i wraz z nadejściem ery Ordinals najstarsza kryptowaluta powróci do swojej roli jako trendsettera dla reszty rynku.

https://twitter.com/ercwl/status/1631754657788751873?s=20

Zobacz też: Blur i OpenSea idą na noże. Jesteśmy świadkami początku końca monopolisty?

Ordinals wylądują na księżycu do 2025 roku

Raport analityków pokusił się na trzy prognozy przyszłej wartości rynkowej Ordinals i obejmują one scenariusze niedźwiedzi (najgorszy), neutralny i byczy (najbardziej optymistyczny). Scenariusz neutralny przewiduje, że jeśli NFT na Bitconie rozwiną się w kierunku mainstreamowej, głównonurtowej kultury NFT takiej jak obrazki profilowe, memy i projekty użytkowe, kapitalizacja rynku powinna wzrosnąć w niedługim czasie do około 4,5 miliardów dolarów. Badacze zwracają uwagę, że projekcja 4,5 mld USD opiera się na błyskawicznym rozwoju świadomości społeczności kryptowalut na temat inskrypcji w połączeniu z istniejącą i rozwijaną w tym momencie infrastrukturą taką jak portfele kryptowalut i tym podobne, pomocne w masowej adopcji narzędzia.

W przypadku scenariusza niedźwiedziego, w którym NFT na Bitcoinie nie dotrzymają kroku udziałom rynkowych łańcucha Ethereum, analitycy Galaxy Digital szacują, że Ordinals mogą nadal osiągnąć wartość rynkową 1,5 miliarda dolarów biorąc pod uwagę obecny poziom entuzjazmu i infrastruktury.

Scenariusz optymistyczny z kolei zakłada, że rynek NFT Bitcoina osiągnie kapitalizację sięgającą poziomu 10 miliardów dolarów. Wymagałoby to jednak stworzenia mocnej konkurencji dla ekosystemu Ethereum, w tym także unikalne, nieznane z żadnej innej sieci innowacyjne rozwiązania.

Zobacz też: Spotify testuje playlisty dla hodlerów NFT. Przełom w branży muzycznej?

Na rynku kryptowalut czas płynie szybciej

Analiza zwraca uwagę, że rozwijający się ekosystem Ordinals był jeszcze praktycznie nieobecny w powszechnej świadomości zaledwie kilka miesięcy temu, ale w sektorze kryptowalut wszystko zmienia się szczególnie gwałtownie. Podobna sytuacja miała miejsce z tokenami niezamiennymi na sieci Ethereum, które zaczynały bardzo nieśmiało, by ostatecznie zamienić się w trend i prawdziwą lawinę.

Warto przytoczyć chociaż jeden przykład: Yuga Labs, właściciel najcenniejszych projektów na łańcuchu Ethereum takich jak Cryptopunks czy Bored Ape Yacht Club ogłosiła niedawno powstanie specjalnej kolekcji sztuki cyfrowej na Bitcoinie. To, co jeszcze kilka tygodni temu wydawało się być niewinną zabawą w inskrypcje o jak najniższych numerach, teraz przyciąga już największe wieloryby z branży.

Galaxy Digital zaznacza, że rynek NFT na Bitcoinie prawdopodobnie będzie wyglądał nieco inaczej niż analogiczne rynki na konkurencyjnych blockchainach, chociażby ze względu na koszty jakie należy ponieść nanosząc inskrypcje na poszczególne bloki.

Może Cię zainteresować:

Komentarze