Bitcoin o krok od szwajcarskiej rezerwy? Yves Bennaïm dla Bithub.pl: „Jesteśmy bardzo pewni sukcesu”

Czy Bitcoin znajdzie się w narodowych rezerwach Szwajcarii? Choć jeszcze kilka lat temu taka wizja wydawałaby się nierealna, dziś zdaje się coraz bardziej prawdopodobna. Yves Bennaïm, jeden z liderów inicjatywy na rzecz włączenia BTC do rezerw Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), w rozmowie z Bithub.pl opowiedział o szansach powodzenia tego pomysłu.

Czy Bitcoin w szwajcarskich rezerwach to realny scenariusz?

Zdaniem Bennaïma, perspektywa dołączenia Bitcoina do rezerw narodowych Szwajcarii jest nie tylko realna, ale wręcz bardzo prawdopodobna. Jaki jest plan? Najpierw zakłada on zebranie 100 tysięcy podpisów od obywateli. To pozwoli procedować temat i poddać go propozycji pod głosowanie.

„Jesteśmy bardzo pewni, że uda nam się zebrać podpisy. Szacuje się, że około 10% Szwajcarów posiada Bitcoina lub inne kryptowaluty. Oznacza to, że liczba potencjalnych zwolenników naszego pomysłu znacznie przekracza wymaganą liczbę” – mówi Bennaïm.

Yves Bennaïm
Yves Bennaïm / Twitter

Nie będzie to jednak droga łatwa. Proces legislacyjny może potrwać nawet pięć lat. Bennaïm jest jednak przekonany, że do tego czasu sytuacja polityczna i społeczna ewoluuje na korzyść Bitcoina. „Patrząc na to, jak zmieniła się narracja o Bitcoinie w ciągu ostatnich 5 lat, możemy się spodziewać, że w 2029 roku będzie on jeszcze bardziej obecny w debacie publicznej i politycznej” – zauważa.

Co istotne, Szwajcarski Bank Narodowy może włączyć Bitcoin do rezerw nawet bez konieczności zmiany konstytucji. „Chcemy, aby SNB wykonał swój mandat jak najlepiej, dlatego nie sugerujemy konkretnej kwoty. Nawet symboliczne 1 CHF w Bitcoinie byłoby gigantycznym krokiem naprzód. Chociaż – pół żartem, pół serio – spokojnie mogliby w stanie zainwestować tyle, ile MicroStrategy” – podkreśla Bennaïm.

Czy to tylko utopijna idea?

Zapytaliśmy go, czy nie jest to idea dla idei. Stworzona bardziej po to, żeby zwrócić uwagę na technologię, niż w rzeczywisty sposób przekuć ją w namacalne rezultaty. Bennaïm odrzuca tego typu zarzuty.

„Bitcoin nie potrzebuje naszej uwagi. Jest już wszędzie – w mediach, w polityce, w globalnej gospodarce” – mówi stanowczo. „Nie robimy tego też dla ceny BTC, bo ona i tak wzrosła z 0 do 100 tysięcy dolarów i bez naszej inicjatywy.”

Yves Bennaïm / yves.bennaim.com

Oficjalna kampania rozpoczęła się 31 grudnia 2024 roku, a pierwsze reakcje są pozytywne. „Bitcoinowcy są entuzjastyczni, a dziennikarze i politycy chcą z nami rozmawiać. Na razie nie napotkaliśmy żadnych poważnych sprzeciwów” – mówi nasz rozmówca.

„Bitcoin zmienia układ sił na świecie”

Bennaïm nie ukrywa, że widzi Bitcoina jako kluczowy element przyszłości globalnych finansów. Nie interesują go inne kryptowaluty. Jego zdaniem 99,999% z nich przestanie istnieć, a ich funkcje zostaną zaimplementowane jako warstwy wokół BTC.

„Bitcoin to coś więcej niż technologia. Tak jak internet zmienił komunikację, tak Bitcoin zmienia system finansowy. I jak złoto czy ropa kiedyś ukształtowały geopolitykę, tak Bitcoin może przetasować układ sił w gospodarce” – mówi z przekonaniem.

Yves Bennaïm / Twitter

Podkreśla, że małe kraje, takie jak Salwador czy Bhutan, mogą dzięki Bitcoinowi znaleźć się przy globalnym stole finansowym. „Szwajcaria powinna być liderem tej zmiany i pokazać przykład innym małym państwom” – dodaje.

„Bez względu na to, co kto myśli o Bitcoinie, jedno jest pewne: w latach 2024-2025 osiągnął on poziom, w którym stał się sprawą narodową. I od tego momentu nie ma już odwrotu” – podsumowuje.

Kim jest Yves Bennaïm?

Yves Bennaïm to szwajcarski badacz i pisarz, który od ponad dekady zajmuje się tematyką Bitcoina i technologii blockchain. Po ponad 30 latach pracy wokół Internetu, od 2011 roku skupia się wyłącznie na analizie BTC oraz jego wpływu na gospodarkę i politykę. W 2017 roku założył 2B4CH, szwajcarski think tank non-profit, którego celem jest wspieranie branż oraz instytucji rządowych w zrozumieniu konsekwencji technologii blockchain.

Jest też autorem kolumny „Bitcoin and its Blockchain” w szwajcarskim magazynie biznesowym „Bilan” oraz członkiem komitetów technicznych CEN i ISO ds. standaryzacji technologii blockchain. Był również założycielem TEDxGeneva.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.