Bitcoin nurkuje, wieloryby połykają tanie BTC? Bloomberg: SEC opóźni ETF-y na BTC

Bitcoin nie zdołał utrzymać się dziś na wzrostowej fali, po odczytach inflacji z USA. W efekcie cena zanurkowała w okolice 35,000 USD gdzie byki walczą obecnie o utrzymanie wzrostowego momentum i powstrzymują głębszą korektę. Dane Glassnode’a wskazywały na relatywnie niewielką aktywność między 32 000 USD a 35,000 USD (poziom ten został w czasie wzrostów bardzo szybko pokonany) zatem potencjalny spadek poniżej obecnych poziomów mógłby skutkować dynamiczną przeceną.

W miarę jak zbliża się termin decyzji dla 3 spotowych funduszy ETF na Bitcoina, a analitycy Bloomberga spodziewają się kolejnych opóźnień. Jednocześnie pozostają wciąż optymistami co do ostatecznego, oczekiwanego terminu akceptacji pierwszych wniosków w styczniu 2024 roku. Potencjalne opóźnienia nie wydają się informacją szokująca rynek, takiego scenariusza można było się spodziewać. Ale z pewnością stanowią pewnego rodzaju tło dzisiejszej korekty. Ochłodzenie nastrojów ma miejsce także pomimo świetnej sesji na Wall Street i słabnącego amerykańskiego dolara. Teoretycznie powinno to pomóc Bitcoinowi – dziś tak się jednak nie stało.

Prawdopodobnie wnioski dFranklin Templeton Bitcoin ETF oraz Hashdex Bitcoin ETF zostaną przez SEC odrzucony. Podobnie sytuacja wygląda z Global X Bitcoin Trust. Źródło: Bloomberg
Amerykańskie akcje notują dziś rekordową sesję. Świetnie radziła sobie Tesla i Amazon. Źródlo: X

Korekta – nic nowego?

Warto zauważyć, że Bitcoin i kryptowaluty notują spadki w czasie gdy rynek akcji radzi sobie dziś świetnie ale nie wydaje się to dziwne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że cyfrowe aktywa radziły sobie świetnie w czasie gdy jeszcze całkiem niedawno na Wall Street obserwowaliśmy fale wyprzedaży. Potwierdza to fakt, że korelacja Bitcoina z indeksem Nasdaq 100 w tym roku dosłownie wyparowała. Przypomnijmy, że jeszcze w roku 2022 wielu traktowało BTC jako parę dla technologicznego benchmarku i wskazywało na Bitcoina nawet jako wskaźnik wyprzedzający dla amerykańskich techów.

Indeks dolara – największy spadek w tym roku

Teorie te przestały działać w tym roku. Główna kryptowaluta płata figle i nie zyskała dziś nawet pomimo tego, że amerykański dolar ma za sobą fatalną sesję. O ile zależności te i korelacje z indeksem dolara nie są liniowe, wydaje się że w średnim terminie wesprą Bitcoina. Po niższym niż oczekiwano odczycie inflacji w USA inwestorzy nie widzą już szans na podwyżki stóp Rezerwy Federalnej. Mało tego, rynek oczekuje pierwszych cięć już w czerwcu 2024 roku i wycenia nawet 4 obniżki o 25 pb w przyszłym roku.

Indeks dolara (BBDXY Index) odnotował dziś najsłabszą sesję od 6 stycznia 2023 roku, cofnął się o ponad 1%. Źródło: Bloomberg

Słabnący dolar wesprze Bitcoina w halvingowym roku?

  • Analitycy wciąż byczo patrzą na ograniczoną podaż Bitcoina (ilość BTC w portfelach krótkoterminowych oraz w saldach giełd jest najniższa w historii)
  • Do halvingu pozostało około 150 dni, co może hamować rynek przez scenariuszem głębszej korekty (silna aktywność zakupowa 'w oczekiwaniu na wydarzenie)
  • Jednocześnie znaczne wykupienie rynku spowodowało ostatecznie realizację zysków a obecne spadki nie powinny dziwić
  • Inwestorzy krótkoterminowi notowali w ostatnim czasie średnio nawet 20% niezrealizowane zyski, a średnia szacowana przez Glassnoed’a cena nabycia BTC przez szeroki rynek wciąż znajduje się poniżej 30 000 USD
  • Niektórzy obserwatorzy wskazują, że ponieważ współczynnik hash-rate dla BTC gwałtownie rośnie, możemy obserwować odejście z rynku wielu mniejszych górników. Jednocześnie duzi górnicy pracują na wysokich obrotach i nie wydają BTC, które otrzymują.
  • Anthony Scaramucci ze Skybridge Capital przewiduje cenę bitcoina w wysokości 330 000 USD, a Cathie Wood z ARK Invest kontrowersyjnie szacuje, że wartość aktywów kryptograficznych osiągnie 25 bilionów dolarów do 2030 roku.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze