Bitcoin notuje wyjątkowo słabe wyniki w tej kategorii. Czego możemy spodziewać się dalej?
W ostatnich dniach obserwowaliśmy uspokojenie, czy, jak twierdzą niektórzy analitycy, konsolidację Bitcoina. Jednak ostatnie dane Santiment pokazują, że możemy mówić o dość znaczącym wyhamowaniu. Dane przedstawione przez firmę analityczną wskazują wręcz na drastyczny spadek zainteresowania handlem BTC. Na co czeka rynek i kiedy Bitcoin może się ożywić?
Bitcoin notuje znaczący spadek wolumenu transakcji
Najnowsze dane dotyczące handlu BTC pokazują, że rynek wyraźnie wyhamował. Dane firmy analitycznej Santiment z dnia 2 czerwca ujawniły, Santiment 2 czerwca, że siedmiodniowy wolumen obrotu BTC spadł poniżej 14 miliardów dolarów. Ostatni raz taki poziom odnotowano w 2023 r., kiedy Bitcoin spadł poniżej 30 000 dolarów.
Analizy firmy wskazują na brak zainteresowania handlem BTC i wolumenu transakcji w łańcuchu. Wyjątkowo niski jest szczególnie ten drugi. Jak zaobserwowano, w sieci zarejestrowano jedynie 722 000 BTC przeniesionych w ciągu siedmiu ostatnich dni. Dla porównania, w październiku 2023 r. przy podobnym wolumenie obrotu i o połowę niższej cenie, wskaźnik ten wynosił 1,79 mln BTC. Podkreśla to wyjątkowo niską aktywność sieci.
ETF-y utrzymują zainteresowanie rynku
Nieco inaczej wygląda sytuacja na rynku instrumentów pochodnych. Według danych IntoTheBlock i Yahoo zatwierdzone w tym roku spotowe fundusze ETF Bitcoin zarobiły 1,73 miliarda dolarów. Z kolei wolumen sprzedaży w ciągu ostatnich siedmiu dni dla ETFów wyniósł 12 miliardów dolarów. Pokazuje to większe zainteresowanie handlem regulowanymi i pochodnymi funduszami giełdowymi, niż samym Bitcoinem. Ponadto po osiągnięciu szczytu w marcu 2024 r. rynek pochodnych produktów na Bitcoin pozostaje na stabilnym poziomie.
Wskaźniki sugerują większe zainteresowanie rynku spekulacją ceną BTC za pośrednictwem funduszy ETF Bitcoin i instrumentów pochodnych. Pokazuje to pewną ewolucję zachowań uczestników rynku. Wydaje się, że szeroko rozumiana branża nie koncentruje się już tylko na strategii „kup i trzymaj”. Obecnie istnieje wiele sposobów wykorzystywania zasobów cyfrowych do zarabiania, generowania przychodów.
BTC upodobni się do Ethereum?
Analitycy wciąż proponują niezliczone ilości scenariuszy przyszłości Bitcoina. W ostatnich dniach sporo dyskusji dotyczyło tego, czy Bitcoin może powtórzyć ścieżkę wzrostu Ethereum z lat 2017 i 2020. Obserwatorzy zwracają uwagę, że do tej pory w łańcuchu Bitcoin zarejestrowano ponad 66 milionów wpisów, z czego ponad 6,8 BTC wydano na opłaty w tym procesie – czyli ponad 466 milionów dolarów. Od października łączna liczba wpisów została podwojona. Eksperci dostrzegają tu podobieństwo szalonego ICO, które w 2017 roku na dobre rozpoczęło erę nowych tokenów w Ethereum.
Z drugiej strony eksperci wskazują, że pomimo wyższej kapitalizacji Bitcoin może nie odnotować wzrostu tak błyskawicznego, jaki zanotował ETH np. w 2020 r., biorąc pod uwagę brak efektu niskiej bazy i bardziej rygorystyczne warunki regulacyjne.
Obserwatorzy oceniają, że Bitcoin może powtórzyć gwałtowne wzrosty ETH z przeszłości. Jednak projekt musiałby, wzorem Ethereum, skupić się na innowacjach, które były katalizatorem dla wzrostu wartości ETH.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.