Bitcoin już powyżej 104 tys. USD. Co to oznacza dla rynku?

Bitcoin już powyżej 104 tys. USD. Co to oznacza dla rynku?

Bitcoin, największa kryptowaluta na świecie, ponownie przekroczył psychologiczny poziom 100 000 dolarów i obecnie utrzymuje się powyżej tej granicy.

Od czwartku, 8 maja, BTC konsoliduje się w okolicach 104 000 dolarów, z notowaniami na poziomie 103 893,53 dol. w poniedziałek rano. To najwyższy poziom od stycznia 2025 roku, choć nadal o 4,73 proc. niższy od rekordu wszech czasów – 109 114,88 dol., osiągniętego 20 stycznia.

Cena BTC (źródło: Zondacrypto. com)

Bitcoin na fali

Według danych CoinMarketCap, w ciągu ostatnich 24 godzin Bitcoin poruszał się w przedziale 103 364–105 039 dol., przy wolumenie obrotu sięgającym 46,7 mld dol. Jego kapitalizacja rynkowa wynosiła 2,06 bln dol., co czyni go zdecydowanym liderem wśród kryptowalut.

Eksperci techniczni zwracają uwagę, że obecny ruch BTC wskazuje na możliwą kontynuację wzrostów. Piyush Walke z Delta Exchange zauważył, że Bitcoin wybił się z formacji flagi, co sugeruje potencjalne dojście do poziomu 115 600 dolarów. Jego zdaniem, choć możliwy jest opór w okolicach 107 000 dol., to w przypadku utrzymania impetu, BTC może ustanowić nowy rekord.

Podobną opinię wyraził Vikram Subburaj, CEO Giottus Crypto Platform, który wskazuje na decydujący tydzień dla rynku. – Utrzymanie się Bitcoina powyżej 103 000 dol. przy wsparciu pozytywnych sygnałów z USA i Chin może być początkiem kolejnej fali wzrostów. Przebicie poziomu 105 000 dol. otworzy drogę do nowych maksimów – powiedział Subburaj.

Bitcoin awansował również na piątą pozycję wśród największych aktywów na świecie pod względem kapitalizacji, co według analityków świadczy o rosnącym zaufaniu inwestorów do kryptowalut jako klasy aktywów.

Obecna stabilizacja BTC wspierana jest przez poprawę nastrojów na globalnych rynkach po ogłoszeniu przez USA i Chiny nowej umowy handlowej. Mimo że szczegóły porozumienia nie zostały jeszcze ujawnione, optymistyczne komentarze ze strony przedstawicieli obu krajów wystarczyły, by utrzymać pozytywny sentyment.

Inwestorzy z niecierpliwością czekają również na publikację danych o inflacji (CPI) w USA, zaplanowaną na wtorek, które mogą wpłynąć na krótkoterminowe decyzje na rynku kryptowalut.

Dodatkowo rynki obserwują plan prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczący rozporządzenia wykonawczego mającego na celu znaczną obniżkę cen leków. Może to wywołać presję deflacyjną i wpłynąć na globalne rynki aktywów, w tym cyfrowych.

Altcoiny w mieszanych nastrojach

Ethereum (ETH), druga największa kryptowaluta, nie zdołała utrzymać się powyżej 2 500 dolarów. W poniedziałek rano spadła o 2,36 proc. do poziomu 2 496,88 dol. ETH znajduje się blisko 48 proc. poniżej swojego historycznego maksimum z listopada 2021 roku (4 891,70 dol.).

Na rynku altcoinów panowała mieszanka trendów. Cardano (ADA) spadło o 0,28 proc., Solana (SOL) wzrosła o 1,01 proc., Ripple (XRP) zyskało 0,81 proc., a Binance Coin (BNB) wzrosło o 1,55 proc. Polygon odnotował natomiast ponad 2-procentowy spadek.

Wśród najbardziej popularnych tokenów na CoinMarketCap znalazły się Bitcoin, Moo Deng, Pi, Peanut the Squirrel oraz Goatseus Maximus.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.