„Bitcoin Jesus” zwolniony za kaucją. Kim jest Roger Ver?

Roger Ver, znany w branży krypto pod pseudonimem „Bitcoin Jesus”, został zwolniony za kaucją po zapłaceniu 150 tys. euro.

Inwestor urodził się w 1979 roku w San Jose, w Dolinie Krzemowej, w Kalifornii. Przez lilka lat sprzedawał fajerwerki w serwisie eBay. Ciekawostką jest fakt, że dziesięć miesięcy swojego życia spędził w więzieniu. W 2005 roku przeniósł się do Japonii. Tam 9 lat później zrzekł się obywatelstwa Stanów Zjednoczonych.

Roger Ver i jego historia

W listopadzie 2017 r. Ver sprzedał dziesiątki tysięcy BTC za około 240 milionów dolarów. W świetle obowiązujących przepisów prawa był zobowiązany przedłożyć związane z transakcjami dokumenty do urzędu skarbowego – jednak tego nie zrobił. W efekcie tego skarbówka odnotowała straty w wysokości co najmniej 48 milionów dolarów. Akt oskarżenia w tej sprawie został odtajniony 29 kwietnia br.

Roger Ver (fot. Wikipedia)

Według Departamentu Sprawiedliwości, po zrzeczeniu się obywatelstwa USA w 2014 roku i uzyskaniu obywatelstwa w St. Kitts i Nevis, Ver nie zgłosił zysków kapitałowych ani nie zapłacił podatków od swoich 131 000 XNUMX BTC. Ponadto Departament Sprawiedliwości twierdzi, że Ver podczas przygotowywania zeznań podatkowych związanych z jego podróżą za granicę przekazał swojej kancelarii prawnej i rzeczoznawcy wprowadzające w błąd informacje – mianowicie nie wspomniał o dwóch firmach posiadających 73 000 XNUMX jego BTC i nie uwzględnił swoich osobistych zasobów BTC. Jego obowiązkiem było złożyć zeznania podatkowe wykazujące zyski kapitałowe ze sprzedaży jego aktywów, w tym Bitcoinów, oraz zgłosić ich godziwą wartość rynkową i zapłacić podatek. Departament Sprawiedliwości podkreślił, że mimo iż Ver nie jest obywatelem USA, to ma obowiązek zgłaszania transakcji do IRS i płacenia podatku od dywidend swoich amerykańskich spółek.

Złapany w Hiszpanii

Ostatecznie Ver został zatrzymany przez hiszpańskie władze w kwietniu 2024 r. w następstwie aktu oskarżenia wydanego przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Stawiane mu zarzuty obejmują uchylanie się od płacenia podatków w latach 2011-2017 na kwotę prawie 50 milionów dolarów, a także oszustwa podatkowe i składanie fałszywych zeznań podatkowych. Ver korzystał w tym celu z usług świadczonych przez firmy MemoryDealers Inc. i Agilestar Inc., które zajmują się komputerami i sprzętem sieciowym.

Ver otrzymał postanowienie o opuszczeniu więzienia 17 maja, pod warunkiem, że odda paszport i zgodzi się pozostać w Hiszpanii do czasu podjęcia decyzji o jego ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Wiadomo już, że zgodnie z najnowszymi warunkami zwolnienia za kaucją, Ver musi również stawiać się w sądzie co dwa dni.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.