Bitcoin i krypto w kluczowym miejscu. Podsumowanie pierwszego kwartału 2025 r.
Początek 2025 roku nie przyniósł inwestorom kryptowalutowym upragnionej kontynuacji wzrostów z końca 2024. Jak wskazuje najnowszy 2025 Q1 Crypto Industry Report przygotowany przez CoinGecko, całkowita kapitalizacja rynku spadła o -18,6% – z wysokiego pułapu wynoszącego nawet 3,8 bln USD w styczniu do 2,8 bln USD na koniec marca. Spadkom towarzyszyło wyraźne ochłodzenie aktywności inwestorów: średnie dzienne obroty skurczyły się o -27,3% kwartał do kwartału, osiągając wartość 146 mld USD.
Bitcoin zwiększa dominację, altcoiny dogorywają
Pomimo niekorzystnej koniunktury, Bitcoin (BTC) umocnił się w stosunku do reszty rynku i obecnie stanowi blisko ok. 60% całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut. To najwyższy poziom dominacji „króla krypto” od początku 2021 roku. BTC rozpoczął rok od historycznego szczytu na poziomie 106 182 USD, jednak skorygował wzrosty do 82 514 USD pod koniec marca, co odpowiada spadkowi o -11,8%.
Ethereum (ETH), druga co do wielkości kryptowaluta, odnotowała głębszy spadek – z poziomu 3 336 USD do zaledwie 1 805 USD, wymazując tym samym całość wzrostów z poprzedniego roku. Kapitalizacja ETH w skali rynku spadła o 3,9 p.p., a dzienne wolumeny handlu osunęły się z 30 mld USD w IV kwartale 2024 do 24,4 mld USD obecnie.
Złoto i obligacje skarbowe mocniejsze od aktywów ryzykownych
W pierwszym kwartale 2025 na tle słabnących indeksów giełdowych i kryptowalut pozytywnie wyróżniało się złoto, które zyskało +18% w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Dla porównania, indeksy NASDAQ i S&P 500 spadły odpowiednio o -10,3% i -4,4%, a sam dolar amerykański (wyrażony indeksem DXY) również odnotował zniżkę o -4,6% – między innymi wskutek utrzymujących się napięć handlowych i niepewności dotyczącej polityki celnej USA i partnerów zagranicznych Białego Domu.
Memecoiny w odwrocie po „incydencie LIBRA”
Pierwsze tygodnie 2025 roku upłynęły pod znakiem gorączki „memecoinów politycznych” – zwłaszcza po inauguracji Donalda Trumpa i po premierze projektu TRUMP. Efekt domina był widoczny: na platformie Pump.fun rekordowo wzrosła dzienna liczba nowo uruchamianych tokenów (nawet 72 tys. jednego dnia). Trend jednak załamał się po tzw. „incydencie LIBRA”, czyli spektakularnym rugpullu powiązanym z kampanią prezydenta Argentyny Javiera Milei. W ciągu kilku godzin wartość rynkowa LIBRA spadła z 4,6 mld USD do 221 mln USD. Od tego momentu zainteresowanie tokenami typu meme systematycznie gaśnie, a dzienna liczba wdrażanych projektów jest o -56,3% niższa niż w styczniu.
Scentralizowane giełdy z obrotami rzędu 5,4 bln USD, spadek o 16,3% QoQ
Łączny wolumen spot na 10 największych giełdach scentralizowanych (CEX) wyniósł w I kwartale około 5,4 bln USD, co oznacza spadek -16,3% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Binance wciąż pozostaje liderem z dominacją na poziomie 40,7% w marcu, choć jego obroty również istotnie spadły — w marcu zanotowano 588,7 mld USD w porównaniu z ponad 1 bln USD w grudniu ub. r.
Na uwagę zasługuje giełda HTX, która jako jedyna z czołówki odnotowała wzrost wolumenów w Q1 2025. Największym spadkiem z kolei „pochwalić się” może Bybit – miesięczna dynamika w dół o -52,4% po dotkliwym ataku hakerskim w lutym.
Solana utrzymuje przewagę w handlu DEX, choć Ethereum wraca na prowadzenie w marcu
Od końca 2024 roku liderem w kategorii spotowych transakcji DEX pozostaje blockchain Solana. W styczniu osiągnął on nawet 52% udziału w rynku zdecentralizowanych giełd (m.in. dzięki politycznym memecoinom związanym z Donaldem Trumpem). Łączna wartość przetworzonych transakcji na Solanie urosła w I kwartale do 293,7 mld USD – czyli o +35,3% względem Q4 2024.
Jednak w marcu, po ostygnięciu szału na memecoiny, większą część rynku znów zgarnęło Ethereum (30,1% udziału przy 23,4% Solany). Wartym odnotowania debiutem była sieć Berachain, która pod koniec kwartału wyparła Optimism i Polygon z czołowej dziesiątki w rankingu miesięcznym.
DeFi traci 48,9 mld USD – spadek TVL o 27,5%
Całkowita wartość środków zablokowanych w DeFi (TVL) na różnych łańcuchach spadła do 128,6 mld USD z poziomu 177,4 mld USD na koniec 2024. Najmocniej ucierpiało Ethereum, którego TVL obniżył się o 35,4% i jednocześnie dominacja w ekosystemie DeFi spadła z 63,5% do 56,6%.
Mniej dotkliwy, choć nadal bolesny spadek odnotowała m.in. Solana czy Base. Z kolei nowa sieć Berachain wystartowała 6 lutego i w krótkim czasie przyciągnęła aż 5,2 mld USD w ramach zdecentralizowanych aplikacji (w tym 2,3 mld USD do tzw. Boyco pre-deposit vaults), szybko zdobywając szóstą pozycję pod względem wartości TVL.
Duży znak zapytania
Podsumowując, pierwszy kwartał 2025 roku przyniósł spadki niemal w całym ekosystemie kryptowalut, co boleśnie kontrastuje z hossą końca 2024. W obliczu tych zawirowań uwaga inwestorów skupiła się głównie na „bezpieczniejszych” aktywach, takich jak złoto, zaś liderem pozostaje niezmiennie Bitcoin, umacniając dominację na rynku. Rynek DeFi oraz projekty oparte na altcoinach muszą jednak zmierzyć się z presją spadkową – i jak zwykle w kryptowalutach, nie można wykluczyć kolejnych zwrotów akcji w nadchodzących miesiącach.
Pełen raport z wykresami i slajdami ilustrującymi powyższe przeczytacie pod tym linkiem.