Bitcoin ETF już dziś? Spytaliśmy eksperta co stanie się z kursem BTC po zatwierdzeniu

Dzisiaj potencjalnie Wielki Dzień dla krypto. Komisja ds. Papierów Wartościowych i Giełd w USA (SEC) rozpatrzy jeden z wniosków o słynny spotowy fundusz giełdowy (ETF) z Bitcoinem jako aktywem bazowym („Bitcoin ETF”), który może wynieść największą i najstarszą kryptowalutę na niewidziane od dawna pułapy cenowe. Jaki może być długofalowy i krótkoterminowy efekt tej decyzji? Zapytaliśmy o to eksperta.

Bitcoin ETF może pójść śladem złota

O komentarz poprosiliśmy głównego analityka giełdy Bitget, Ryana Lee. Jego zdaniem decyzja pozytywna jest w zasadzie w kieszeni, pozostaje tylko pytanie kiedy to nastąpi: czy dziś, czy w najbliższym terminie.

Ostatnio zauważyliśmy, że Franklin, Nasdaq i Hashdex złożyli wnioski o prowadzenie krypto ETF-ów spot i ETF-ów spot Ethereum. Zatwierdzenie ETF-ów spot BTC nie jest już kwestią „czy w ogóle”, ale raczej „kiedy”. – pisze Lee.

Długoterminowo należy rozrysowywać podobieństwa do rynku metali szlachetnych, a konkretnie do rynku złota, który przechodził przez podobny proces na początku nowego tysiąclecia. Analityk giełdy kontynuuje:

Porównując to do ETF-ów spot na złoto, od grudnia 2023 r. aktywa pod zarządem (AUM) przez ETF-y złota osiągnęły około 209 miliardów USD, z czego połowa AUM znajduje się w Ameryce Północnej. Obecnie zmienność BTC jest około 3,6 razy większa niż złota. Jeśli ETF-y spot BTC zostaną zatwierdzone, zakładając, że ci giganci finansowi chcą inwestować w BTC z ekspozycją na ryzyko podobną do złota, musieliby zainwestować około 30-40 miliardów USD.

Podobnie, patrząc wstecz na wpływ ETF-ów złota na rynek, pierwszym ETF-em złota, który został uruchomiony w Stanach Zjednoczonych, był SPDR Gold Trust, który zadebiutował na NYSE 18 listopada 2004 r., przy cenie zamknięcia złota wynoszącej 444,3 USD za uncję w tym dniu. Gdy inne instytucje uzyskały dostęp do ekspozycji na złoto poprzez zakup ETF, napływ funduszy doprowadził do stałego wzrostu ceny złota na rynku spot, osiągając 1666 USD za uncję w 2012 roku.

Wykres ilustrujący ów proces przedstawia się następująco (strzałką zaznaczono moment zatwierdzenia Gold ETF):

fot. TradingView

Zobacz też: Cena Bitcoina strzela jak z łuku! Wieloryby kupują kryptowaluty pod Bitcoin ETF?

Lee jest zdania, że po zatwierdzeniu dojdzie w środowisku do efektu domina:

Gdy SEC zatwierdzi ETF spot BTC, oczekuje się, że instytucje finansowe w innych regionach będą ubiegać się o podobne firmy do tych w Stanach Zjednoczonych. Aby uniemożliwić dużym i średnim instytucjom finansowym przenoszenie swoich funduszy poza region, oczekuje się, że inne centra finansowe, takie jak Londyn, Hongkong, Singapur i Tokio, również wprowadzą politykę związaną z ETF-ami spot BTC. Ostatecznie doprowadzi to do powszechnej globalizacji i przyjęcia kryptowaluty. Co więcej, atrybuty kryptowaluty prawdopodobnie rozszerzą się poza BTC, obejmując ETH, stablecoiny i inne tokeny, pozwalając większej liczbie osób zrozumieć znaczenie kryptowaluty.

Co jednak z „natychmiastową” trajektorią kryptowaluty? Ekspert Bitget jest zdania, że:

Bitcoin, 10 stycznia, może doświadczyć wzrostu ceny do około 48 000 – 50 000 USD poprzez zatwierdzenie ETF-ów spot. Oczekuje się, że na warunki rynkowe wpłynie rozpoznawalność i inwestycje związane z takimi ETF-ami. Jeśli ETF zostanie zatwierdzony, może to uwolnić znaczny popyt rynkowy, napędzając trend wzrostowy cen Bitcoina.

kurs BTC, fot. Bitget

Jednak na przyszły ruch cen będzie miał również wpływ dalszy napływ kapitału do ETF-ów Bitcoina. Obfitość lub niedobór funduszy będzie odgrywać kluczową rolę w nastrojach rynkowych i wahaniach cen, decydując o tym, czy ceny Bitcoina będą nadal rosnąć, czy też doświadczą spadku. Wydarzenie to może wywołać silną zmienność na rynku, a inwestorzy powinni uważnie monitorować reakcję rynku po zatwierdzeniu ETF, a także przepływ funduszy, aby lepiej sformułować swoje strategie inwestycyjne.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx