Bitcoin dominuje, ale czy altcoiny są gotowe do odlotu? Analityk odpowiada!

Jeden z analityków zauważył, że zwyżkowa dynamika kryptowaluty Bitcoin może okazać się zwiastunem rajdu altcoinów. Dlaczego jego zdaniem mniejsi gracze również mogą na tym skorzystać?

BTC wart więcej niż połowa wszystkich kryptoaktywów

Okazuje się, że udział Bitcoin (BTC) w rynku wszystkich krypto wzrósł w środę do najwyższego poziomu od 30 miesięcy. Według danych TradingView wskaźnik dominacji BTC, który mierzy kapitalizację rynkową największych aktywów kryptograficznych w stosunku do całego rynku aktywów cyfrowych, wzrósł do 54,4%,. To najwyższy poziom od szalejącej hossy w kwietniu 2021 r.

Można też ująć to inaczej: stosunek przekraczający 50% oznacza, że ​​Bitcoin jest wart więcej niż wszystkie inne kryptowaluty razem wzięte.

Wspomniany indeks przez prawie dwa lata oscylował pomiędzy 39% a 49%, po czym w połowie czerwca wybił się z dotychczasowego zakresu. To zbiegło się w czasie ze wzrostem BTC powyżej 30 000 dolarów po wiadomościach o złożeniu przez BlackRock wniosku o utworzenie spotowego funduszu Bitcoin ETF w Stanach Zjednoczonych.

Wzrost dominacji BTC można wytłumaczyć cyklem rynkowym kryptowalut i atrakcyjnością Bitcoina jako mniej ryzykownego aktywa w porównaniu do altcoinów. W tym drugiego co do wielkości Ethereum (ETH). Tak przynajmniej sądzi Noelle Acheson, analityk rynku i autor branżowego newslettera „Crypto Is Macro Now”.

„Bitcoin ma tendencję do przewodzenia rynkowi kryptowalut na początku cyklu. Dominacje traci dopiero wtedy, gdy inwestorzy poczują się bardziej komfortowo, a mniejsze tokeny zaczną przewyższać go wydajnością” – zauważa Acheson.

Zobacz także: Bitcoin ETF uwolni lawinę? Finansowi giganci tylko na to czekają

Bitcoin kontra Ethereum

Jak wynika z danych CoinDesk, cena BTC wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca o 32%. Tymczasem ETH zyskał zaledwie 12%. Jego względna wartość w stosunku do BTC jest na granicy poziomów nienotowanych od maja 2021 roku. Zwyżkowy impet Bitcoina, zdaniem kolejnego eksperta, może okazać się zwiastunem rajdu altcoinów.

„Historycznie rzecz biorąc, kiedy cena Bitcoina rośnie, pieniądze te pobudzają też altcoiny. Oznacza to, że istnieje bardzo realna możliwość, że uruchomienie jednego lub większej liczby funduszy ETF może doprowadzić do kolejnej dużej hossy w całym ekosystemie kryptowalut” – powiedział John Glover, dyrektor ds. inwestycji w Ledn.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze