Bitcoin Cash odpalił silniki i zostawia konkurencję z tyłu. Co stoi za gwałtowną aprecjacją kryptowaluty?

Bitcoin Cash ($BCH), jedna z najstarszych kryptowalut na rynku, doświadczyła w ostatnich dniach potężnych wzrostów: jej cena wzrosła dwukrotnie w ciągu zaledwie jednego tygodnia. Wzrost ten sprawił, że BCH de facto odsadził konkurencję i dołączył do top 100 największych kryptowalut pod względem całkowitej kapitalizacji. Co spowodowało tak gwałtowne wzrosty i czy momentum się utrzyma?

Bitcoin Cash lepszy niż Bitcoin

W czasie gdy rynek kryptowalut odnotował zauważalnie większy optymizm ze względu na postępującą adopcję instytucjonalną Bitcoina i kryptowalut, Bitcoin Cash ($BCH) wyłonił się z szeregu jako jeden z liderów ostatnich wzrostów. Paliwo rakietowe pochodziło naturalnie z magazynów z logiem grupy kapitałowej BlackRock, największego na świecie zarządzającego aktywami inwestycyjnymi. Zapłonem z kolei było złożenie przez ww. spółkę wniosku do amerykańskiego regulatora rynku o uruchomienie spotowego funduszu ETF z BTC jako aktywem bazowym. W sukurs BlackRock poszli jego konkurenci, tacy jak giganci Invesco, Wisdom Tree i Fidelity.

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia cena $BCH poszybowała w górę osiągając na moment powstawania tego tekstu trzyletnie lokalne maksimum na poziomie 233 USD za sztukę. Wzrostom ceny Bitcoin Cash towarzyszył również drastyczny wzrost kapitalizacji całkowitej o ok. 2 miliardy dolarów amerykańskich. Całkowity market cap kryptowaluty wynosi aktualnie ok. 4,5 miliardów dolarów.

Źródło: CMC

Zobacz też: Nie tak szybko, byki! Cena Bitcoina może spaść do 20 000 USD. Analityk Bloomberga: paliwo się kończy

Nie tylko $BCH

Wzrost Bitcoin Cash nie jest jednak odosobnionym zdarzeniem. Pomimo rzezi altcoinów niektóre kryptowaluty wyróżniały się również na tle konkurencji w ostatnim tygodniu. Na przykład popularny mem-coin $PEPE zwiększył swoją wartość o blisko 70%, podczas gdy Bitcoin SV ($BSV) poszybował do góry o prawie 50%.

Kolejnym paliwem do wzrostów okazało się prawdopodobnie uruchomienie giełdy EDX Markets, nowej giełdy kryptowalut wspieranej przez wpływowych inwestorów instytucjonalnych, takich jak Fidelity Investments, Citadel Securities i Charles Schwab, co dodatkowo wzmocniło aprecjację Bitcoin Cash. W rezultacie, według danych firmy analitycznej Santiment, dominacjacja Bitcoina osiągnęła najwyższy poziom niewidziany od lat, przebijając poziom 50%.

Czy trajektoria cenowa Bitcoin Cash się utrzyma? To zależy. Oprócz fundamentów wiele wskazuje na to, że z powodu ofensywy przeciwko altcoinom rośnie wszystko co jest w jakiś sposób powiązane z Bitcoinem. Gdyby jednak np. Ripple udało się wygrać pozew z amerykańskim regulatorem rynku (SEC), $BCH mógłby zostać potencjalnie wyprzedzony przez innych pretendentów.

Zastrzeżenie: Treść tego artykułu służy wyłącznie celom informacyjnym i nie powinna być traktowana jako porada inwestycyjna.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze