Bitcoin bije kolejny rekord, sięga 89 tys. dolarów. Pokonana historyczna bariera psychologiczna?

W nocy z poniedziałku na wtorek, niedługo po północy 12-go listopada, Bitcoin osiągnął kolejny rekord cenowy. Najpopularniejsze aktywo kryptograficzne, „ojciec wszystkich kryptowalut”, kosztował ponad 89 tys. dolara, przejściowo przekraczając poziom 89,5 tys.

Około północy Bitcoin wzniósł się najpierw do najwyższego poziomu w historii – ponad 88 tys. dolarów. by potem przekroczyć jeszcze wyższą granicę 89 tys.

Wykres: tradingeconomics

Potem nieznacznie osłabł (do poziomu nieco powyżej 86,7 tys.), by ponownie odbić się do ponad 89 tysięcy.

Wykres: tradingeconomics

Oczywiście ceny BTC, który nie jest w tym względzie wyjątkiem, uchodzą za ogromnie labilne. „Kryptowaluta założycielska” ustanowiła jednak kolejny rekord all-time-high. I pokonała kolejną barierę, którą można uznać za psychologiczną. Ot, ludzka psychika „lubi” okrągłe liczby, co ma to swój wpływ na zachowania na rynku.

Fala zza oceanu

Bitcoin jest na fali ogromnych wzrostów, które zaczęły nabierać rozpędu wraz z ogłoszeniem zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. W ślad za tym przyszedł szereg informacji, które wskazują, że Republikanie przejmą kontrolę nie tylko nad Senatem, ale także Izbą Reprezentantów.

Może to w zasadniczy sposób dotknąć rynku kryptowalut. Ten bowiem – nawet nie licząc wpływu narodowego amerykańskiego rynku kryptowalutowego na ten światowy – w przemożny sposób skorelowany jest z dolarem.

Także prawodawstwo amerykańskie, z uwagi na rozmiar i znaczenie gospodarcze Ameryki, w zasadniczy sposób przekłada się na rozwiązania prawne, które nader często zyskują potem walor międzynarodowości. Podobny, choć nie tak silny bywa wpływ przepisów UE (jak np. MiCA).

Bitcoin Act czeka

Mając kontrolę nad obiema Izbami, Republikanie mogą pokusić się o faktyczne przeforsowanie zapowiadanych w kampanii rozwiązań liberalizujących reżim prawny dot. kryptowalut. Można także spodziewać się innych kroków w tej kwestii, jak np. przyjęcie ustawy Bitcoin Act.

Już w lipcu ustawę tę zgłosiła senator Cynthia Lummis (republikanka z Wyoming). Akt ten zobowiązywałby rząd federalny USA do gromadzenia narodowej rezerwy w BTC. A to mogłoby mieć ogromny, nieproporcjonalnie duży wpływ na najpopularniejszą kryptowalutę. I krypto w ogóle.

Oczywiście, kwestia jest daleka od przesądzonej. Uchwalenie Bitcoin Act będzie bowiem wymagać 60 głosów w Senacie (ze 100). Tyle bowiem wymaga wniosek o przejście do głosowania (cloture motion) by zakończyć procedurę obstrukcji parlamentarnej (filibuster). A tę ostatnią strona mniejszościowa stosuje w amerykańskim Senacie rutynowo.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom