Binance, Coinbase wstrzymują handel USDC. Powtórka scenariusza z upadku FTX?

W piątkowy wieczór dwie największe giełdy kryptowalut na świecie, Binance i Coinbase, ogłosiły tymczasowe zawieszenie konwersji i handlu stablecoinami USDC z powodu obaw związanych z upadkiem pośrednika finansowego Silicon Valley Bank. USDC to stablecoin, który utrzymuje peg z dolarem amerykańskim i jest wymienny z nim w stosunku 1:1, a wydawany jest przez firmę Circle w ramach joint venture z giełdą Coinbase.

Binance i Coinbase reagują na panikę bankową

Giełdy twierdzą, że decyzja podjęta została w wyniku zwiększonej aktywności (de facto paniki / runu na banki) i ograniczonej zdolności do bieżącego realizowania zleceń. Zarówno Binance jak i Coinbase twierdzą, że rozwiązanie to jest tylko tymczasowe.

Obawy uczestników rynku wynikają z faktu, że Circle mogło przechowywać część rezerw gotówkowych USDC w Silicon Valley Bank, który został zamknięty w piątek przez kalifornijskiego regulatora rynku. Circle ujawniło, że 3,3 miliardów dolarów rezerw zabezpieczających USDC pozostaje uziemione w banku, który był jednym z kilku pośredników wykorzystywanych przez Circle do zarządzania częścią rezerw USDC. Firma będzie w stanie uzyskać prawdopodobnie 250 tys. dolarów płynności w ramach ubezpieczenia, jednak na pozostałe środki nie ma na razie co liczyć bez pomocy z zewnątrz.

Niektórzy obserwatorzy na portalu Twitter zwrócili uwagę na podobieństwa w komunikatach jakie dochodzą do nas obecnie oraz jakie padały ze strony upadłego kryptoimperium FTX Sama Bankmana-Frieda w listopadzie 2022 r.:

Zobacz też: Ostrożnie! Konto polskiego posła na Sejm podszywa się pod wydawcę stablecoina USDC

Upadek Silicon Valley Bank wywołał ogromne poruszenie w branży kryptograficznej, a wiele firm ujawnia właśnie swoje dotychczasowe powiązania z bankiem, jak Circle, Pantera, Avalanche czy mocno już poturbowana firma BlockFi.

Cena USDC na rynku spadła z 1,00 do minimów na poziomie 0,88 (według danych CoinGecko), a aktualnie jest w fazie powolnego odbijania i oscyluje w okolicy 0,90-0,94. To pierwszy raz w historii kiedy stablecoin osiągnął tak niskie poziomy, nawet biorąc pod uwagę tymczasowe wahania w latach wcześniejszych.

Circle poinformowało, że będzie postępować zgodnie z wytycznymi dostarczonymi przez państwowych i federalnych regulatorów rynku i że cały czas funkcjonuje normalnie. Firma oczekuje na wyjaśnienie, jak działania Federalnej Korporacji ds. Ubezpieczania Depozytów (ang. FDIC, Federal Deposit Insurance Corporation – przyp. red.) wpłyną sytuację depozytariuszy SVB.

Zarówno Binance, jak i Coinbase powiedziały, że wznowią konwersje USDC po ponownym otwarciu banków w najbliższy poniedziałek.

Może Cię zainteresować:

Komentarze