WhatsApp na cenzurowanym, czyli bitwa o szyfrowanie

3 288

W Kongresie USA trwają prace nad EARN IT – projektem ustawy, który ma na celu umożliwienie władzy dostępu do szyfrowanych komunikatów. Tym razem, w związku z zarzutami o szerzenie się dezinformacji odnośnie pandemii Covid-19, na cenzurowanym znalazł się WhatsApp. Czy bitwa o szyfrowanie rozpoczęła się na dobre?

Koronawirus jako pretekst do ograniczania prywatności?

W dobie mediów społecznościowych informacja rozprzestrzenia się bardzo szybko. Debata na temat zagrożeń, które ma nieść szyfrowanie wiadomości prywatnych wraca na wokandę.

Tym razem Whatsapp – zamiast Facebooka i Twittera – jest na celowniku ustawodawców ze względu na „powszechne dzielenie się niedokładnymi informacjami na temat koronawirusa na platformie„. Amerykanie chcą zakazać szyfrowania i żądają usunięcia zabezpieczeń zgodnie z sekcją 230.

„Kompleksowa ochrona prywatności” – co na to WhatsApp?

Komunikaty na Whatsappie są szyfrowane w sposób umożliwiający ich przeglądanie tylko przez nadawcę i odbiorcę. Argumentuje się, że ingerencja w ten paradygmat powstrzymałyby rozprzestrzenianie się niepotwierdzonych informacji natury medycznej w związku z pandemią koronawirusa.

Liczni komentatorzy zwracają uwagę, że panika wokół Covid-19 to po prostu idealny koń trojański, do przeforsowania projektu ustawy, który usunie „kłopotliwą sytuację” dla rządów.

W odpowiedzi na krytykę Whatsapp mówi, że użytkownicy mogą przekazywać podejrzane komunikaty na specjalne konta weryfikujące fakty. WhatsApp nie widzi podstaw do porzucenia mechanizmu szyfrowania, jak również niebezpieczeństwa, jakie w związku z tym mogłoby zagrażać użytkownikom.

Oczywiście, ludzie powinni mieć możliwość samodzielnego analizowania informacji, które do nich docierają. „Sprawdzenie poprawności dowolnej informacji to tylko jedno kliknięcie” – powiedział jeden z użytkowników Twittera w odpowiedzi na apel taoiseach Irlandii Leo Varadkara o dokładne dzielenie się informacjami:

Projekt ustawy EARN IT – zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa?

Procesowana obecnie w Kongresie USA ustawa EARN IT miała swoje pierwsze czytanie już 11 marca. Jest powszechnie uważana za największe zagrożenie dla szyfrowania typu end-to-end. Jeśli projekt zostanie przyjęty, dostawcy aplikacji szyfrujących staną się odpowiedzialni za „niebezpieczne” lub „nielegalne” treści przesłane przez użytkowników. Tym samym udzielą władzy mandatu na dostęp do zaszyfrowanych danych.

Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Zapraszamy do dyskusji.

Komentarze