Uwaga! Cyberoszust | UKNF wzbogaca swoją kampanię o spot radiowy

2 559

„(…) droga Pani, w kryptowalutach zysk jest gwarantowany (…) – UKNF rozwija kampanię informacyjno – ostrzegawczą pod hasłem „Uwaga! Cyberoszust” o spot radiowy, który już od dziś będzie można usłyszeć na antenie polskich rozgłośni.

Kampania informacyjna Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego pod hasłem Uwaga! Cyberoszust wystartowała 18 grudnia 2020 roku.

Na oficjalnej stronie UKNF czytamy:

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wraz z Polską Policją kolejny raz ostrzegają przed oszustami posługującymi się sfałszowanymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF lub powołującymi się na rzekome działanie na zlecenie Komisji lub w ramach nadzoru sprawowanego przez KNF.

„Do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) napływają liczne sygnały dotyczące działalności osób posługujących się sfałszowanymi dokumentami z logotypami KNF/UKNF lub powołujących się na rzekome działanie na zlecenie KNF, które próbują uwiarygodnić tym samym swoje działania. 

Na stronie internetowej UWAGA! CYBEROSZUST zamieściliśmy przykłady działań oszustów, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Proponują oni m.in. fikcyjne transakcje pośrednictwa wymiany kryptowalut lub weryfikację kosztów produktów lub usług oferowanych przez podmioty nadzorowane przez KNF. Strona kampanii zawiera również podstawowe wskazówki i porady, które warto uwzględnić podczas kontaktów z osobami lub podmiotami, próbującymi dokonać oszustwa „metodą na KNF”. 

Głównym celem kampanii jest zwrócenie szczególnej uwagi na fakt, że nadzór KNF nigdy nie wiąże się z udziałem pracowników Urzędu KNF w bezpośrednich relacjach z klientami instytucji finansowych czy w jakichkolwiek transakcjach. 

Ponadto, w zakresie wykorzystywanej często przez oszustów kwestii wymiany kryptowalut wskazujemy, że rynek ten nie jest w Polsce rynkiem regulowanym, tzn. KNF nie licencjonuje, nie rejestruje, ani nie nadzoruje giełd kryptowalutowych ani kantorów kryptowalut. Kryptowaluty, ani obrót nimi, nie są elementami rynku finansowego.

Kampania UWAGA! CYBEROSZUST została przygotowana wspólnie przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i Komendę Główną Policji.”

Radiowy spot UKNF

Już od dzisiaj, na antenach Radia ZET i RMF FM będziecie mogli usłyszeć 30-sekundowy spot, w którym UKNF chce informować i przestrzegać przed cyberprzestępcami, którzy do osiągnięcia swoich celów mogą coraz częściej odnosić się do branży kryptowalut.

Urząd KNF przypomina!
KNF ani UKNF nigdy:

  • nie uczestniczy ani nie pośredniczy w realizacji transakcji finansowych pomiędzy klientem a instytucją finansową
  • nie upoważnia nikogo (firm, osób itd.) do reprezentowania KNF ani UKNF, ani nie weryfikuje kosztów produktów, usług, czy też badania jakości obsługi klientów
  • nie pobiera żadnych opłat za udzielanie pożyczek przez podmioty prywatne
  • nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz innych fałszywych działań wymyślanych przez oszustów

Spotu możecie wysłuchać tutaj

Komentarze