Stowarzyszenie dla osób poszkodowanych przez krypto

3 253

Rosnąca liczba oszustw związanych z kryptowalutami skłoniła do powstania nowego stowarzyszenia dla osób dotkniętych tego typu przestępstwami. Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Kryptowalutami, Blockchainem i Internetem staje się tym samym jednym z pionierów w tej dziedzinie, trzecią taką organizacją w Hiszpanii.

Stowarzyszenie zostało utworzone w Maladze przez prawnika Damiána Vázqueza, a jego celem jest „propagowanie wiedzy na temat kryptowalut, blockchain, w tym działalność szkoleniowa, a przede wszystkim uświadamianie obywatelom i potencjalnym konsumentom zagrożeń i korzyści, jakie mogą mieć miejsce.”

Organizacja od pewnego czasu zajmuje się przypadkami oszustw internetowych, które w ostatnich latach już wielokrotnie wykorzystywały kryptowaluty jako przykrywkę.

Oszustwa stają się coraz bardziej wyrafinowane, lepiej wykonane i są odpowiedzialne za prawdziwe osobiste dramaty. Trzeba wyostrzyć swoją czujność i spróbować położyć im kres, próbować złapać oszustów, ścigać ich , nawet ubiegać się o karę więzienia za taką działalność.

Kryptowaluty i blockchain, mimo że stały się popularne już dawno, wciąż są światem do odkrycia, więc znalezienie przestępców stojących za oszustwami z udziałem tego typu aktywów jest nadal trudnym zadaniem.

„Śledzenie płatności w kryptowalutach jest bardzo trudne ” — mówi Vázquez. „Są to skomplikowane kwestie, ponieważ zwykle do oszustw stosuje się międzynarodowe firmy, strony internetowe stworzone w imieniu osób trzecich, które sprawiają, że wszystko jest niezwykle trudne do wyśledzenia” – dodaje prawnik.

Jak powiedział Joaquín Muñoz, prawnik specjalizujący się w nowych technologiach z firmy prawniczej Bird & Bird, oszustwa te wykorzystują te same komponenty emocjonalne, co inne przy użyciu tych samych metod, ale „ wprowadzają kolejną warstwę trudności. Chodzi o identyfikację tych, którzy przestępstwa dokonują.

Wynika to również z komplikacji związanych z próbą śledzenia operacji przeprowadzonych na blockchainie. Problemem jest anonimowość, jaką oferuje ta sieć. Choć możliwa jest identyfikacja portfela, z którego wykonano przelew, to nie jest ona kojarzona z danymi osoby. „Jest to część korzyści płynących z blockchain, decentralizacji, faktu, że nie ma nikogo, kto mógłby kontrolować lub ustalać standardy itp., ale jest to również jedno z zagrożeń” – zauważył prawnik.

Pomimo tych wszystkich trudności Vázquez cieszy się, że „dzięki porozumieniom, nawet drogą sądową, odzyskano pewne kwoty”. Wszczęto również procesy zbiorowe, które dotarły do ​​​​Sądu Krajowego. Prawnik przyznaje, że tego typu rozprawy są trudne, ale podkreśla, że ​​„ten, kto się nie zgłasza, na pewno nic nie otrzyma”.

Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Kryptowalutami, Blockchainem i Internetem jest trzecim zarejestrowanym w Hiszpanii w tym celu. Chociaż powstało w Maladze, jest zarejestrowane na poziomie krajowym, ponieważ celem jest umożliwienie prowadzenia spraw poza miastem.

Oprócz tego zarejestrowane są Międzynarodowe Stowarzyszenie Ofiar Cyber-Oszustw i Kryptowalut, Stowarzyszenie Osób Pokrzywdzonych przez Oszustwa w Inwestycjach w Kryptowaluty oraz Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Inwestycjami w Kryptowaluty.

Ta ostatnia, której prezesem jest prawniczka Emilia Zaballos, była pionierem , a jej celem było zrzeszenie wszystkich dotkniętych „oszukańczymi działaniami brokerów czy platform inwestycyjnych w kryptowalutach czy portfelach”. Stowarzyszenie brało udział w tak kontrowersyjnych sprawach, jak proces sądowy przeciwko nieżyjącemu Javierowi Biosce, który został oskarżony o największe oszustwo kryptowalutowe w Hiszpanii.

Nowo utworzone stowarzyszenie w Maladze otrzymało już telefony od kilku osób, których to dotyczy, a także ekspertów i techników specjalizujących się w tym sektorze, którzy oferują współpracę z organizacją.

Aby osiągnąć cele swoje i pozostałych stowarzyszeń, które walczą o prawa osób dotkniętych tymi oszustwami, Vázquez zwraca uwagę, że „współpraca sędziów, specjalizacja policji i straży cywilnej jest niezbędna, ale czasami brakuje zainteresowania tymi kwestiami.”

Komentarze