Solaris okradziony. BTC przekazane Ukrainie.

Ukrainiec ukradł 25 000 USD w BTC z rynku Solaris, jednego z największych w Darknecie Federacji Rosyjskiej i wysłał je do organizacji charytatywnej z Kijowa.

Hold Security przejął Solaris

Ekspert ds. cyberwywiadu Alex Holden opuścił Kijów jako nastolatek w latach 80. w związku z następstwami katastrofy w Czarnobylu i obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wraz ze swoim zespołem w Hold Security udało mu się przejąć kontrolę nad znaczną częścią infrastruktury internetowej, na której działa Solaris.

„Miałem dostęp do kilku kont administratorów rynku, kodu źródłowego witryny, jej bazy danych użytkowników i punktów dystrybucji” — powiedział Holden.

Przez pewien czas jego zespół kontrolował również główny portfel kryptograficzny Solaris, który był używany przez inwestorów do wpłacania i wypłacania środków.

Holden przekazał BTC ukraińskiej organizacji charytatywnej

Według Holdena ten portfel nie zawiera pieniędzy na stałe. Rzadko też zawiera więcej niż 3 BTC (50 000 USD). Holdenowi udało się wypłacić 1,6 BTC o wartości 25 000 USD i wysłać je do Enjoying Life, organizacji charytatywnej w Kijowie, która zapewnia pomoc humanitarną na Ukrainie. Hold Security przekazało również oddzielną darowiznę w wysokości 8 000 USD.

Współzałożycielka Enjoying Life, Tina Mikhailovskaya, potwierdziła, że ​​otrzymała pieniądze i wysłała je do osób dotkniętych wojną.

Holden ma teraz mnóstwo informacji o użytkownikach i operacjach Solarisa, które jego zdaniem pozwalają mu zlokalizować rosyjskich cyberprzestępców korzystających z witryny. Ekspert zachował kontrolę nad różnymi częściami rynku i ma nadzieję zmusić właścicieli do zamknięcia strony.

Walka z Killnet wspieranej przez Solaris

Jednocześnie Holden dąży do zakończenia działalności sponsorowanej przez firmę Solaris rosyjskiej grupy hakerskiej Killnet. Po rozpoczęciu wojny na pełną skalę między Federacją Rosyjską a Ukrainą przeprowadzili serię ataków DDoS na różne strony internetowe Ukrainy i krajów partnerskich.

Przypomnijmy, że w sierpniu SBU z pomocą giełdy Binance zablokowała portfel kryptowalutowy rosyjskiego producenta broni Vladislava Lobaeva, który zbierał fundusze dla rosyjskiej armii. Jego prywatna firma Lobaev Arms produkuje karabiny i inną amunicję wojskową. Poparł militarną inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i za otrzymane środki kupował amunicję dla wojsk rosyjskich.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx