„Pump and dump” jako zagrożenie. CFTC ostrzega.

Amerykańska Komisja Handlu Kontraktami Terminowymi (CFTC) wydała ostrzeżenie, w którym doradzała inwestorom, aby nie padali ofiarą systemów opartych na schemacie „pump and dump”. Jak przekazano w komunikacie:

„Klienci nie powinni kupować walut wirtualnych, cyfrowych monet ani żetonów w oparciu o porady mediów społecznościowych lub nagłe skoki cenowe. Dokładnie zbadaj wirtualne waluty, cyfrowe monety, żetony i firmy lub podmioty za nimi w celu oddzielenia szumu od faktów „

Dodatkowo Erica Elliot Richardson, dyrektor ds. PR określiła, że:

„Podobnie jak w przypadku wielu oszustw internetowych, ten rodzaj oszustwa nie jest nowy – po prostu wdraża rozwijającą się technologię, aby czerpać korzyści z publicznego zainteresowania zasobami cyfrowymi. Schematy typu” pump and dump”długo poprzedzają wynalezienie wirtualnych walut i zwykle tworzą zagotowanego towarzystwa, ale klienci powinni wiedzieć, że te oszustwa rozwinęły się i są powszechne w Internecie.”

Powszechność taki reklam spowodował chociażby działania Facebooka dotyczące reklam o takim charakterze i ich ograniczenie. Biuletyn oznajmuje, że zgodnie z obowiązującym prawem USA CFTC nie może bezpośrednio kontrolować rynków finansowych. Jednakże ma on upoważnienie do badania oszustw i manipulacji na rynku, które obejmują również wymianę kryptowalut. Prezes CFTC – J. Christopher Giancarlo przekazał, że regulacje powinny obejmować specyfikę rynku i jego zachowań. Zjawiska „pump and dump” maja być określone przez komisję jako taktyczna manipulacja ceną oraz ludźmi poprzez informacje w Social Media. Biuletyn wskazuje też na reklamowanie takich kryptowalut poprzez inwestorów, którzy rzekomo inwestują miliony dolarów.

Podkreślimy tutaj parę porad, które i Wam mogą się przydać, cytując wspomniany dokument: (Źródło tutaj)

  • Nie kupuj monet ani tokenów cyfrowych ze względu na pojedynczą wskazówkę, zwłaszcza jeśli chodzi o media społecznościowe.
  • Nie wierz reklamom lub stronom internetowym, które obiecują szybki dobrobyt, inwestując w określone cyfrowe monety lub tokeny.
  • Nie partycypuj w handlu „pump and dump”. Manipulacja na rynku jest niezgodna z prawem, a wielu uczestników traci pieniądze.
  • Nie ma czegoś takiego jak gwarantowana strategia inwestycyjna lub tradingowa. Jeśli ktoś ci powie, że nie ma ryzyka utraty pieniędzy, nie inwestuj.

 

Komentarze