Kryzys finansowy będzie miał związek z Bitcoinem?
Shaktikanta Das, prezes Banku Rezerw Indii, powiedział w środę, że następny kryzys finansowy może być spowodowany przez kryptowaluty, jeśli pozwoli się im rosnąć.
Kryzys finansowy z udziałem kryptowalut
„Kryptowaluty stanowią ogromne zagrożenie dla naszej stabilności makroekonomicznej i finansowej” – powiedział Das, podając jako przykład upadek FTX. Das stwierdził, że jego głównym zmartwieniem jest to, że kryptowaluty nie mają żadnej fundamentalnej wartości. Podkreślił, że te aktywa powinny zostać zakazane.
„To (handel kryptowalutami) jest w stu procentach spekulacją i nadal uważam, że powinno być zakazane. Ponieważ jeśli pozwoli się temu rosnąć lub spróbuje się go uregulować, następny kryzys finansowy będzie pochodził z kryptowalut” – powiedział Das.
Indie wprowadzają cyfrową rupię
Ocena Dasa pojawiła się jednak w momencie, gdy bank centralny próbował wprowadzić własną cyfrową wersję rupii indyjskiej. Bank Rezerw Indii uruchomił 1 grudnia program pilotażowy dla rupii cyfrowych do użytku detalicznego w wybranych miastach. W ramach tego projektu pilotażowego użytkownicy mogli przeprowadzać transakcje za pomocą cyfrowych rupii za pośrednictwem aplikacji i portfeli mobilnych.
Banki Centralne świata z własnymi cyfrowymi walutami
Podobnie jak Indie, wiele banków centralnych na całym świecie pracuje nad wydawaniem cyfrowych wersji swoich walut (CBDC).
Das twierdzi, że CBDC mogą przyspieszyć międzynarodowe przelewy pieniężne i zmniejszyć potrzeby logistyczne związane z kwestiami takimi jak wydawanie banknotów.
Ludowy Bank Chin jest bankiem centralnym, który ma najwięcej doświadczenia w rozwoju CBDC na całym świecie. Pekin eksperymentował z wykorzystaniem cyfrowego juana w prawdziwym świecie od końca 2020 roku. W tym roku szuka sposobów na zwiększenie ich dostępności dla większej liczby użytkowników.
Regulacje dla krypto lekarstwem na kryzys finansowy
Rząd Indii pracuje nad przepisami dotyczącymi kryptowalut, które mogłyby zakazać niektórych działań związanych z walutami cyfrowymi, podczas gdy bank centralny ustanawia ramy prawne dla waluty cyfrowej. Z drugiej strony Departament Skarbu USA podkreślił potrzebę regulacji w październiku, mówiąc, że działalność związana z kryptowalutami może stanowić zagrożenie dla stabilności amerykańskiego systemu finansowego. Jon Cunliffe z Banku Anglii powiedział w lipcu, że kryptowaluty nie są wystarczająco zintegrowane, aby stanowić bezpośrednie ryzyko systemowe dla systemu finansowego.