Coinbase ostrzega użytkowników przed trzymaniem Bitcoinów

Jeden z większych portfeli online ostrzegł swoich użytkowników za pośrednictwem poczty elektronicznej o niebezpieczeństwie związanym z możliwym forkiem Bitcoin. Istnieje bowiem ryzyko podziału łańcucha i otrzymania dwóch Bitcoinów – BTC i BCC, czyli BitcoinCash.

Jeszcze nie tak dawno temu istniały spore obawy co do przyszłości Bitcoina, gdyż nie można było osiągnąć konsensusu. Sieć jednak obrała inny kierunek, choć nie wyeliminowano całkowicie groźby podziału. Coinbase stara się zabezpieczyć także przed drugim scenariuszem. Platforma ogłosiła, iż nie będzie wspierać BCC w wypadku forka. Samo to zatem pokazuje, iż tak mało użytkowników popiera drugą opcję, że jej wspieranie byłoby nie opłacalne dla firmy.

coinbase
żródło: reddit.com

Nie tylko to oświadczenie było treścią maila. Coinbase przekazało również swoim użytkownikom pewne wskazówki jak należy zachować się 1 sierpnia. Osoby, które chciałyby używać BCC powinny przed forkiem wypłacić swoje Bitcoiny. Pozostawienie ich wg firmy jest całkowicie bezpieczne, ale uniemożliwi pozyskanie BCC. Na krótki czas po forku mają być również zawieszone transakcje w trosce o bezpieczeństwo funduszy użytkowników i ze względu na możliwe zakłócenia sieci Bitcoin:

Klienci, którzy będą chcieli uzyskać dostęp do obu wersji Bitcoin (BTC i BCC) muszą wypłacić Bitcoiny przechowywane na naszej platformie przed 11:59 p.m. 31.07.2017 [w Polsce o 14:20 we wtorek – przyp.red.]. Jeżeli ktoś nie chce uzyskać dostępu do BCC nie musi podejmować żadnych akcji. Planujemy też czasowo zawiesić depozyty i wypłaty 1 sierpnia 2017, gdyż fork może spowodować zakłócenia sieci Bitcoin.

Oświadczenie coinbase nie powinno być zaskakujące w świetle wcześniejszego z marca br. Wtedy w toku konfliktu pomiędzy Bitcoin Core i Unlimited istniała realna groźba rozbicia Bitcoina na dwa liczące się łańcuchy. Bitcoin Unlimited był wspierany nawet przez blisko 40% sieci. Platforma zakomunikowała, iż nie gwarantuje bezpieczeństwa depozytów i tym samym zaleca ich wycofanie. Równocześnie CEO Coinbase stwierdził wtedy, iż nie ma sensu popieranie którejś z opcji. Wg niego należy podążać za tą, która zdobędzie największe poparcie górników – co też zostało uczynione.

MW.

Komentarze